TCMB'nin dönem karını Hazine'ye aktarma operasyonu tamam!

TCMB'nin dönem karını Hazine'ye aktarma operasyonu tamam!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) nisandan ocağa çektiği genel kurulu tamamlandı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) nisandan ocağa çektiği genel kurulu tamamlandı. Olağanüstü genel kurulda Merkez Bankası'nın 2018 yılı kesinleşmemiş hesap dönemi karından hesaplanan tutarın yüzde 90'ının avans olarak dağıtılması kabul edildi.

Toplantıda, TCMB Genel Kurulu'nun nisan yerine her yıl hesap dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde, banka meclisinin belirleyeceği günde toplanması kararlaştırıldı.

Bankanın 2018 yılı dönem kârından avans dağıtımı yapılmasına karar verilmesi hususu Genel Kurul'un onayına sunuldu. Merkez Bankası Genel Kurulu 2018 yılı karından avans dağıtımı yapılmasına onay vererek, yüzde 90'ı avans olarak Hazine'ye aktarılacak.

Bu işlemin "piyasaya daha erken likidite sağlamak için" yapıldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 37 milyar liralık tutarın çoğunluğunun ocak ayında devreye gireceğini açıklamıştı.

Söz konusu gelişme eski TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda uzman ve piyasa yorumcusu tarafından, seçim öncesi Hazine'nin nakit sıkıntısına çözüm bulma amaçlı bir operasyon olarak değerlendirilmişti

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.