TCMB’nin gücünü hatırlattı

TCMB’nin gücünü hatırlattı

Babacan: MB’nin elinde kuru etkileyecek enstrümanlar var. Dolayısıyla Merkez Bankasının açıklamalarına herkesin dikkat etmesi lazım.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyonda çok büyük sapma beklenmemesi gerektiğini, ancak yıl sonu hedefinden bir miktar daha yüksek olmasının da sürpriz olmaması gerektiğini söyledi. Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Babacan, yıl sonu kur tahminini açıklayan Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın tutumunu şöyle değerlendirdi:

"Bazen olağanüstü dönemlerde, piyasanın yönsüz kaldığı dönemlerde, merkez bankaları yol göstermek için rakam telaffuz edebiliyor. Merkez Bankamızın bazı dönemlerde kurla ilgili telaffuz ettiği rakamlar, kendi iç teknik çalışması ve olması gerektiği yönle ilgili rakamlar. Öte yandan şunu da unutmamak lazım; Merkez Bankasının elinde kuru etkileyecek enstrümanlar da var. Dolayısıyla
Merkez Bankasının açıklamalarına herkesin dikkat etmesi lazım."

Babacan, Merkez Bankası'nın kendi tahmini yönünde kur için adım atabileceğini ancak bunun şart olmadığını da belirterek "Türkiye'nın herhangi bir resmi kur hedefi yok. 1.80 rakamı güçlü sermaye akımı durumunda görülebilir. Son dönemdeki dalgalanmaları biraz orantısız buluyorum" diye konuştu.


'Kaçış yok, varlıklar yeniden fiyatlanıyor'

Fitch'in, "Türkiye'nin sermaye bağımlılığının ekonomi üzerinde bir risk oluşturduğunu, bunun da sert iniş yaratabileceği" yönündeki açıklamasını değerlendiren Babacan, yaklaşık son 4 aydır gelişmekte olan ülkeleri etkileyen sürecin, ABD Merkez Bankasının piyasaya sürdüğü olağanüstü yüksek miktardaki likiditeyi artık yavaş yavaş geri çekeceğini açıklamasıyla başladığını kaydetti.

Türkiye gibi pek çok ülkenin bu süreçten belli oranlarda etkilendiğini; cari açığı olan ülkeleri nispeten daha çok etkilendiğini ifade eden Babacan, "Türkiye'de de diğer gelişmekte olan ülkelerde de aslında sermaye çıkışı çok sınırlı yaşandı. Biz bu süreci, bir sermaye kaçışından çok varlıkların yeniden fiyatlandırıldığı bir süreç olarak görüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönem, ne Türkiye için ne diğer ülkeleri için riskleri çok yüksek görmüyoruz" dedi.

Gelişmiş ülkelerde önümüzdeki dönemde büyüme oranlarının düşük kalmaya devam edeceğini, Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerde ise çok daha yüksek büyüme oranları görüleceğini vurgulayan Babacan, "Uzun vadeli bir endişemiz yok; ama dalgalanmaların bir süre daha devam edeceğine hazır olmamız lazım" uyarısı yaptı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.