Teknoloji pazarı üçüncü çeyrekte 8 milyar liraya ulaştı

Teknoloji pazarı üçüncü çeyrekte 8 milyar liraya ulaştı

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2013’ün üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,5 büyüyerek 8,2 milyar liralık ciroya ulaştı

A+A-

GfK TEMAX Türkiye 2013 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, üçüncü çeyrekte de büyümeye devam etti. Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,5'lik büyüme ile 8,2 milyar liralık ciro elde etti. Üçüncü çeyrekte, okulların açılması ve bayram tatilleri, pazarın dinamizmine katkı sağladı. Söz konusu pazar, geçen yıla göre adet bazında da yüzde 6,5 büyüdü.
Üçüncü çeyrek boyunca, sırasıyla telekom (Telco), bilişim teknolojileri (IT), ofis ekipmanları ve sarf malzemeleri (OE), büyük beyaz eşya (BBE), küçük ev aletleri (KEA) ve tüketici elektroniği (CE) pozitif büyüme oranları sergilerken, görüntüleme (foto) sektörü cirosal olarak bir önceki döneme oranla daraldı. Önceki yılın üçüncü çeyreğine göre en yüksek cirosal artış performansı ve pazara en büyük katkı telekom sektöründe görüldü. Telekom sektörü, bu dönemde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 46 büyüyerek 2,7 milyar lira ciro elde etti. Sektörün büyümesinin ana kaynağı olan telekom, 2012 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 80 cirosal büyüme kaydetti. Söz konusu dönemde klasik cep telefonlarındaki küçülme trendi devam etti, akıllı telefon pazarında geniş ekranlı telefonların satışı arttı.

Bilişim teknolojileri sektörü, yüzde 40'lık büyüme ile telekom sektöründen sonra en çok büyüyen sektör oldu. Okul açılış dönemiyle beraber özellikle dizüstü bilgisayar ve tablet satışlarında artış yaşandı. Yılın başından itibaren tabletlere karşı sürekli pay kaybeden dizüstü bilgisayarların payı ilk defa eylülde artışa geçti. Bu yılın üçüncü çeyreğinde büyük beyaz eşya sektörü yüzde 14 büyüyerek 2,1 milyar liralık ciroya ulaştı. Çamaşır makineleri bu dönem en çok büyüyen kategori oldu. Küçük ev aletleri sektörü, 2013’ün üçüncü çeyreğinde de sağlıklı büyümesini sürdürdü ve 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 11.6 büyüyerek 662 milyon TL ciroya ulaştı.
2013’ün üçüncü çeyreğinde, panel televizyonların domine ettiği tüketici elektroniği sektörü pazarı, 1 milyar 75 milyon liralık ciro ile 2013 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 7 büyüdü. Büyümeye devam eden LED televizyonların pazar payı, daha da artarak yüzde 85’i aşarken, hem 3D hem Smart özellikli LED televizyonlar geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 49 büyüyerek pazarın neredeyse yarısına sahip oldu. 3D ve Smart özellikli LED televizyonlardaki ürün çeşidi de 2012 yılının üçüncü çeyreğine göre çift haneli artarken, 3D, Smart ve LED özelliklerine sahip olmayan televizyon çeşitlerinde ise çift haneli azalma görüldü. Daha büyük ekranlı televizyonlara olan ilginin artmasıyla 46 inch ve üzeri ekran boyutuna sahip televizyonlar geçen yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüyerek, ekran büyüklüğü anlamında en yüksek büyüyen segment oldu. Ev sinema/ses sistemleri, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 16 büyüyerek, tüketici elektroniği sektöründe en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ürün grubu oldu. Araştırmanın özet kısmında ise şu ayrıntılara yer verildi: "Üçüncü çeyrekte yılın en yüksek büyüme performansı gerçekleşti. Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, üçüncü çeyrek sonu itibariyle cirosal büyüme trendini, adetsel gelişim oranı ile de destekleyerek sene içindeki en yüksek büyüme performansını elde etti. Bu büyümede başı çeken telekom sektörünün yanı sıra, IT ve ofis ekipmanları sektörleri de oldukça yüksek cirosal gelişim trendine sahip sektörler olarak ön plana çıktı. Telekomda akıllı telefon dönüşümü devam ederken, IT'deki adetsel gelişimin ve küçük ev aletlerindeki yüksek teknoloji ürünlerinin sektör üzerindeki belirleyicilik etkisi oldukça yüksekti."


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.