Telegram WhatsApp'a yaklaşyor: 1 milyar aktif kullanıcıya koşuyor

Telegram WhatsApp'a yaklaşyor: 1 milyar aktif kullanıcıya koşuyor

WhatsApp'ın en büyük rakibi olarak görülen ve özellikle de erişim sorunu yaşandığında WhatsApp'tan sürekli kullanıcı çalan Telegram, bir yıl içinde 1 milyar aktif kullanıcıyı aşacağını duyurdu.

A+A-

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, Salı günü yayınlanan açıklamalarında, Ukrayna ve Rusya'daki en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Telegram mesajlaşma uygulamasının bir yıl içinde aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçeceğini söyledi.

Durov, ABD'li gazeteci Tucker Carlson'a verdiği bir röportajda, kullanıcıların mesaj, arama ve diğer dosyaları gönderip almasına olanak tanıyan ücretsiz bulut tabanlı uygulamanın hızla yayıldığını söyledi.

Tucker'ın X sosyal medya platformundaki hesabında yayınlanan video röportajına göre, Telegram'ın tamamen sahibi olan Durov, Tucker'a "Muhtemelen bir yıl içinde aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçeceğiz" dedi.

Durov, şu anda 900 milyon aktif kullanıcısı olan uygulamanın amacının "tarafsız bir platform" olarak kalmak olduğunu söyledi. Rusya doğumlu girişimci, kurduğu bir şirkete hükümet müdahalesi olduğu gerekçesiyle 2014 yılında Rusya'dan kaçtığını söyledi.

Hem Rusya hem de Ukrayna'daki neredeyse tüm büyük medya kuruluşları, devlet kurumları ve kamuya mal olmuş kişiler Telegram'da içerik kanalları işletiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy günlük video konuşmalarını uygulamada yayınlarken, silahlı kuvvetleri hava saldırıları konusunda uyarıda bulunuyor ve savaş alanındaki gelişmeleri belgeliyor. Kremlin, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in faaliyetlerini Telegram'da duyururken, Rusya'nın muhalefeti destek için mitingler düzenliyor.

Ancak eleştirmenler uygulamanın aynı zamanda bir yanlış bilgilendirme ve manipülasyon aracı haline geldiğini söylüyor. Mart ayında Ukrayna parlamentosuna sunulan bir yasa tasarısı Telegram ve diğer sosyal ağların daha sıkı bir şekilde düzenlenmesini öngörüyor.

Kremlin, mesajlaşma uygulamasının Mart ayında Moskova dışında bir konser salonuna saldıran silahlı kişilerin işe alınmasına yardımcı olmak için kullanıldığı iddiasının ardından Durov'a daha dikkatli olmasını söyledi.

Telegram'ın ana rakiplerinden biri olan Meta Platforms'a ait WhatsApp, aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip. Financial Times Mart ayında, Telegram'ın şirket kârlılığa ulaştığında muhtemelen ABD'de listelenmeyi hedefleyeceğini söyledi.

Rusya'nın 2022'de Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı işgalini başlatmasının ardından Telegram, her iki hükümet için de önemli bir araç haline geldi ve savaşla ilgili filtrelenmemiş bilgilere erişmek ve bunları paylaşmak için başvurulan bir yer oldu.

Etiketler : , ,
Beş aracı şirket THYAO hiseleri için hedef fiyatlarını açıkladı

Beş aracı şirket THYAO hiseleri için hedef fiyatlarını açıkladı

Beş aracı kurumun Türk Havayolları THYAO hisse değerlendirmeleri açıklandı.

BIST'te 15 hissede uygulanan bu tedbirler 15 Nisan'da kalkıyor

BIST'te 15 hissede uygulanan bu tedbirler 15 Nisan'da kalkıyor

Borsa İstanbul'da 15 hisse senedinin işlemlerinde uygulanan tedbirler yarın (15 Nisan) kalkıyor

İş Yatırım'ın 15 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 4 hisse

İş Yatırım'ın 15 Nisan'da hareketli olmasını beklediği 4 hisse

15 Nisan'da hareketli olması beklenen ARCLK, AKBNK, TUPRS ve TAVHL hisselerinde teknik görünüm

İlgili Haberler