Telekom'a soruşturma

Telekom'a soruşturma

Rekabet Kurulu,Türk Telekom'un fiber optik kablolardaki hakkındaki hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla soruşturma başlattı

A+A-

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin deniz altı ve karasal fiber optik kablolardaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu, İdari Dava Daireleri Kurulunun kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Konu hakkında yürütülen ön araştırma sonucunda verilen ilgili Kurul kararına ilişkin, şikayetçi tarafından yargı yoluna başvurulduğu, Danıştay 13. Dairesi tarafından da hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verildiği hatırlatılan duyuruda, şunlar yer aldı:

"Temyiz aşamasında ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun bozma kararında iddiaların daha detaylı incelenmesi için soruşturma açılması gerektiği, bu sebeple dava konusu Kurul kararında ve açılan davayı reddeden temyize konu Daire kararında hukuka uygunluk bulunmadığı ifade edildi. Bunun üzerine dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 28 Kasım 2013 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 41. maddesi uyarınca Türk Telekomünikasyon AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi."

4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinin teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri, 6. maddesinin ise hakim durumun kötüye kullanılmasını yasakladığı hatırlatılan duyuruda, "Soruşturma, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin, deniz altı ve karasal fiber optik kablolardaki hakim durumunu, şikayetçinin kiralık devre tarifelerine ilişkin bilgi talebini karşılamamak ve ayrımcılık yapmak suretiyle kötüye kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla başlatıldı" denildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.