Tesettür pazarına demokratikleşme dopingi

Tesettür pazarına demokratikleşme dopingi

Ekim ayında Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla geçerli hale gelen kamuda kıyafet serbestisi tesettür sektörünü büyütecek. Sektör, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen tesettür giyim pazarının 2013 yılında yüzde 30 büyümesini bekliyor.

A+A-

The Wall Street Journal'ın haberine göre, pazarın yıllık 6 milyar TL hacme ulaştığı belirtilirken, sektör temsilcileri, "Rekabet eğilimi öyle artacak ki büyük moda markalarının da farklı marka isimleri altında sektöre giriş yapacağını öngörüyoruz" diyor. Tekbir Giyim'in verdiği bilgilere göre Denizli, Antalya ve İstanbul, özellikle de Anadolu yakası tesettür giyim alışverişinde en hızlı büyüyen iller. Müşterilerin yaş aralığı incelendiğinde tesettürün yüzde 60 gibi bir oranla en çok 25-30 yaş aralığında tercih edildiği ifade ediliyor. 16-25 yaş grubu ise yüzde 20-25'lik payla, ikinci sırada yer alıyor. Grupta son sırada ise yüzde 20'lik payla 33-45 yaş grubu olarak belirtiliyor.

Tesettür giyim mağazaları tesettür tarifini bluğ çağına girmiş olanlar için el,yüz ve ayaklar hariç vücudunun tamamının örtülmesi olarak yapıyor. Yine özellikle tesettür giyim tercih edenlerin tercih ettiği markalardan Zühre Pardesü'nün Kurumsal İletişim Müdürü Bilal İskender, "Aslında tesettür kavramı son zamanlarda yerini modern-muhafazakar giyim tarzı olarak değiştirdi. Bunun için en doğru tanım tesettür giyim bir giyim tarzından çok bir yaşam biçimi olduğu ifadesiyle yapılabilir. Elbette sosyal hayatta kendine kimlik arayışında olan ve son yıllarda bu yönde gelişen ılımlı hava,moda algısını da beraberinde getirdi" dedi. Kamuda giyime serbestlik kararının henüz yeni bir karar olduğubu ifade eden İskender, "Fakat geçmişte gelişen süreçlerdeki sonuçlara göre öngörü oluşturduğumuzda bu kararın sektöre ciddi ivmeler kazandıracağı ve markalaşma – rekabet eğilimi artıcağını söyleyebiliriz. Büyük moda markalarının da farklı marka isimleri altında sektöre giriş yapacağını öngörüyoruz" diye konuştu. 2000 li yıllardan sonra günümüze gelinen süreçte siyasi açılımlar, üniversitelerde kıyafet serbestliği ve kılık kıyafet özgürlüğü gibi etkenlerden dolayı pazarın her geçen gün hızla büyüdüğünü ifade eden İskender "İstanbul'un yanısıra Ankara, Konya, K.Maraş, Gaziantep, Erzurum, Diyarbakır, Bursa,Sakarya gibi illerde satışlarımız ağırlık gösteriyor" diye konuştu.

Tesettür giyimin ilk zincir mağaza markası Tekbir'in bugün 150 mağazası var. Tekbir kamuda serbestliğin pazara yüzde yüzde 30 oranında artış getireceğini öngörüyor. Bu arada satış kanalları artık sanal dünyaya da açılmış durumda. Tesettür giyim sitelerinin sayısı hızla artıyor ve bu siteler arasında müşterilerine kolaylık sağlamak adına WhatsApp aracılığıyla sipariş alanlar bile bulunuyor. Zühre'nin verdiği bilgilere göre tesettür giyime başlama yaşı demografik özelliklere ve bulunulan sosyo-kültürel ortama göre değişkenlik gösteriyor. Genelde aşırı muhafazakar ailelerde ergenlik yaşıyla başlayan bu süreç batı bölgelerinde ve ılımlı muhafazakar ailelerde lise eğitimi sonrası olabiliyor. Bu bağlamda 13-14 yaş ile 18-20'li yaşlar tesettüre başlama yaşı olarak baz alınabiliyor. Tesettürü bir yaşam biçimi olarak algılayanların ve aile değerlerinden aktarılarak alanların ergenlikten hayatının sonuna kadar tesettür giyimi tercih ettiği ifade ediliyor. 14 yaşında başlayan tesettür giyim, hayat boyu sürdürülüyor. Evlenme, aile içi istek, bulunduğu sosyal yapı gibi nedenlerle daha önce tesettürlü olmamasına rağmen sonradan tesettürü tercih edenlerin yaş grubunun 18-20 li yaşlar olduğu belirtiliyor. Son yıllarda eğitim sistemindeki bir takım değişiklikler ve din hürriyeti anlamında verilen özgürlüklerin gençlerin tesettür giyimi tercih etmesine katkı sağladığı fade ediliyor. İskender "Buna bağlı olarak hazırlanan kreasyonlar daha çok 25-30 yaş üzerine hitap ederken şuanda gençlerin ilgisini çeken modern ve spor tasarımların-dar kalıpların ön planda olması bunun açık göstergesidir" diyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.