TKYD'nin yeni başkanı Alp Keler

TKYD'nin yeni başkanı Alp Keler

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanlığı'na Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler seçildi.

A+A-

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanlığı'na Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler seçildi.

TKYD'den yapılan açıklamaya göre, TKYD'nin 15. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yapılan seçimlerde 2 yıllık süreyle yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri yeniden belirlendi. 

TKYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Ak Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Alp Keler, Başkan Yardımcılığı görevine Gedik Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdürü Halim Çun ve Genel Sekreterlik görevine TEB Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ataman seçildi.

TKYD yeni Başkanı Alp Keler yaptığı açıklamada, sermaye piyasalarında regülasyon açısından önemli bir dönemeçte olduklarını, bunun sektörde yeniden yapılanma, yatırımcı güveninin oluşturulması ve kurumsallaşma için fırsat yarattığını kaydetti.

Keler, Türkiye'de güçlü bir sermaye piyasasının oluşması ve İstanbul Finans Merkezi hedefinin gerçekleşmesi için kurumsal yatırımcıların olmazsa olmaz koşul olduğunu, portföy yönetimi sektörünün çok sağlam temellere oturması gerektiğini ve bu konuda sektör olarak katedilmesi gereken çok yol olduğunu belirtti.

Türkiye'de kurumsal yatırımcıların toplam varlık büyüklüğünün 60 milyar Türk Lirası ile GSMH'nin sadece yüzde 3,5'i düzeyinde olduğunu ve bu oranın, Güney Kore, Brezilya ve Güney Afrika gibi gelişen ülkelerde yüzde 20'nin üzerinde olduğunu kaydeden Keler, sadece bu rakamın dahi alınacak yol konusunda fikir verebileceğini ifade etti.

Bireysel emeklilik fonlarındaki hızla büyüme ve yeni SPK mevzuatı çerçevesinde sisteme kazandırılan yeni yatırım ürünleri ve varlık sınıflarının sektörde yeni fırsatlar ve açılımlar yarattığını kaydeden Keler, özellikle emeklilik fonlarındaki hızlı gelişimin Türkiye finans piyasasında önemli bir açığı kapattığını, bu sayede birçok yeni ve innovatif ürünün yolunun açılacağını aktardı.

Genel Kurul'da seçilen yeni dönem Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Alp KelerAk Portföy Yönetimi A.Ş.
Halim ÇunGedik Portföy Yönetimi A.Ş.
Tolga AtamanTEB Portföy Yönetimi A.Ş.
Didem Gordon       Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş.
Emir AlpayYapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş.
Gür ÇağdaşGaranti Portföy Yönetimi A.Ş.
Hakan Eryılmaz                           Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.
Mehmet AkyolVakıf Portföy Yönetimi A.Ş.
Namık Aksel                                HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.
Özgür GüneriFinans Portföy Yönetimi A.Ş.
Tevfik Eraslanİş Portföy Yönetimi AŞ

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.