TMSF: Sabah-ATV'nin satışında onay mercii değiliz

TMSF: Sabah-ATV'nin satışında onay mercii değiliz

TMSF, Sabah ve ATV'nin satışı ile ilgili olarak basında çıkan haberlerlle ilgili açıklama yaptı

A+A-

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bir gazetede yer alan "Sabah ve ATV'ye TMSF yolu göründü" başlıklı habere ilişkin, Turkuvaz Grubu'nun bahse konu medya varlığının üçüncü şahıslara satışının kurumun görev ve yetki alanına girmediğini bu nedenle kuramdan izin alınması veya kurumun onay vermesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

TMSF'nin yaptığı açıklamada, Yurt Gazetesi'nin dün "Sabah ve ATV'ye TMSF yolu göründü" başlıklı haberinde Zirve Holding'in mal varlıklarına tedbir konulmasından sonra Sabah ve ATV'nin alacaklılarının Zirve Holding'in iflasını istemeleri durumunda bu kuruluşların yeniden TMSF'ye devredileceğini iddia ettiği belirtildi.

Açıklamada, Kurumun 5 Aralık 2007 tarihinde gerçekleştirilen ihale neticesinde ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünü 1 milyar 100 milyon dolar bedelle Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık AŞ'ye ihale ettiği hatırlatılan açıklamada, şunlara yer verildi:

İzin veya onay sözkonusu değil

"İhale, RTÜK ve Rekabet Kurulu'ndan alınan izinler akabinde Fon Kurulu tarafından onaylanmış ve 22 Nisan 2008 tarihinde ihale bedeli tahsil edilerek Turkuvaz Grubuna devir ve teslimi yapılmıştır. Bu kapsamda ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü içerisinde yer alan Sabah Gazetesi ve ATV Televizyonu'nun da dahil olduğu mal, hak ve varlıkların mülkiyeti de Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık AŞ'ye geçmiş olup, bu aşamadan sonra söz konusu varlıklarla Fonun bir ilgisi kalmamıştır. Turkuvaz Grubu'nun bahse konu medya varlığını üçüncü şahıslara satışı kurumumuzun görev ve yetki alanına girmediğinden izin alınması veya onay vermesi söz konusu değildir.

Haberde  'Zirve Holding'in alacaklılarının Zirve Holding'in iflasını istemeleri durumunda, bu kuruluşların yeniden TMSF'ye devredileceği' ifadesi yanlıştır. Fon'a devredilen bankalarla ilişkili olmayan hiçbir şirketin TMSF'ye devri söz konusu olamaz. Ayrıca haberde geçen 'Zirve Holding’e yapılan ATV Sabah satışını Rekabet Kurulu’ndan önce TMSF’nin onayladığı, bu onayı sağlam olmayan ve yeni kurulmuş bu şirkete neden verdiği' yorumu da kurumun görev ve yetkileri araştırılmadan yapılmıştır. TMSF, ihalesi gerçekleştirilip, devri yapılan menkul ve gayrimenkuller üzerinde herhangi bir tasarruf hakkına sahip olmadığı için haberde bahsedilen onay makamı değildir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.