Torrent Bulgaristan'da yasaklanıyor

Torrent Bulgaristan'da yasaklanıyor

Görsel ve sesli sanat eserlerinin internet üzerinden paylaşımına olanak sağlayan "torrent" platformları, Bulgaristan'da yasaklanıyor

A+A-

Dünyada en hızlı internet erişimine sahip ülkelerden olan Bulgaristan, sanatçıların görsel ve sesli eserlerinin telif haklarının korunması amacıyla, "torrent tracker" adı verilen sanal dosya paylaşım platformlarını yasaklamaya hazırlanıyor.

Bakanlar Kurulu’nun hazırladığı "torrent" platformlarının kullanım yasağına ilişki tasarı, onay için parlamentoya gönderildi. 

Tasarının yürürlüğe girmesiyle, ülkede söz konusu platformlar üzerinden bilgi sunan ve kullananlar suç işlemiş sayılacak ve haklarında yasal işlem uygunabilecek.

Bulgaristan Kültür Bakanı Petar Soyanoviç, yasal düzenlemenin ülkedeki internet kullanımını nasıl etkileyeceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. 

Uluslararası alanda "torrent" kullanımı yasağı getiren tasarı, 2012'de imzalanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından da onaylanan Pekin Anlaşması’na dayanıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.