Trakya Cam'da hedef fiyat 2.80 TL

Trakya Cam'da hedef fiyat 2.80 TL

Şeker Yatırım operesyonel performansını beğendiğini belirttiği Trakya Cam için 2.80 TL hedef fiyat belirledi

A+A-

Trakya Cam’ın satışlarının %70’ini inşaat sektörü, %20’sini dayanıklı tüketim ve mobilya sektörüne ve yaklaşık %10’u ise otomotiv sektörü gibi makro dalgalanmalara duyarlı sektörlere yapılmaktadır.

Trakya Cam diğer bir grup şirketi olan Anadolu Cam’dan farklı olarak doğalgaz fiyat değişimlerinden daha fazla etkilenmektedir. Doğalgaz fiyatlarında 2014 yılının ikinci çeyreğinden itibaren artış beklentimizin sonucu olarak maliyetlerin %28’sini oluşturan enerji maliyetlerinde 2014 içinde artış beklemekteyiz.

Trakya Cam 2014 yılının ilk çeyreğinde, satışlarındaki yükselişin ve aynı zamanda kârlılık artışının etkisiyle 33 milyon TL net kâr elde ederken, bu rakam bir önceki senin aynı dönemindeki 4 milyon TL’lik net kâr tutarının oldukça üzerinde bulunmaktadır. Net satışlar tutarı ise satın alınan oto cam üreticisi Richard Fritz’in katkılarıyla 453 milyon TL’ye (1Ç13: 236 milyon TL) ulaşmıştır. Şirket’in brüt kar marjı da, satışlardaki iyileşme, stabil doğal gaz fiyatları ve etkin maliyet yönetiminin katkılarıyla bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla oldukça yükselerek 137 milyon TL olmuştur. FAVÖK rakamı beklentimiz olan 72 milyon TL’nin hafif üzerinde 76 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Favök’ün 1Ç13’deki 28 milyon’dan yükselişinde en önemli etkenler artan brüt kârlılık ile beraber operasyonel giderlerdeki ılımlı artış olmuştur. Şirket için fırsatlara baktığımızda devreye giren yeni yatırımların şirketin operasyonel kâr marjlarını olumlu etkilemesini beklemekteyiz. Ayrıca şirketin Mısır, Rusya, Hindistan ve son olarak Almanya yatırımları ile pazar çeşitlendirmesini Şirket’in pazar konumunu güçlendireceğini düşünmekteyiz.

Öte yandan global makro ekonomideki olası bir kötüleşme, doğal gaz ve hammadde fiyatlarındaki olası artışlar ve global rakip firmaların yeni kapasite artışlarıyla beraber orta vadede rekabetin artacak olması Şirket için risk olarak göze çarpmaktadır. Sonuç olarak operasyonel performansını beğendiğimiz ve marjlarında iyileşmenin devam etmesini beklediğimiz Trakya Cam için hedef fiyatımız 2,80 TL olup “AL” önerimizi koruyoruz. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.