Trump NATO'dan çıkmak istiyor

Trump NATO'dan çıkmak istiyor

New York Times gazetesi ABD Başkanı Trump'ın NATO'dan çıkmaya hazırlandığını öne sürdü

A+A-

New York Times gazetesi, sık sık NATO için harcanan paralardan dert yanan ABD Başkanı Trump'ın NATO'dan çıkmaya hazırlandığını öne sürdü

New York Times gazetesi, yönetimden üst düzey yetkililerin 2018 yılında Başkan Trump’ın ABD’yi NATO’dan çekme isteğini bir çok kez dile getirdiğini söylediklerini iddia etti.

Başkan Trump geçen yıl boyunca bir çok kez NATO’nun askeri harcamalarını sürdürmesi halinde ABD’yi NATO’dan çekebileceği tehdidinde bulunmuştu.

NATO’yu destekleyen yetkililer Başkan’ın bu düşünceye geri dönmesinden endişe ediyor.

Gazeteye konuşan yetkililer geçen yaz yapılan NATO zirvesi yaklaştığı sırada Başkan Trump’ın üst düzey ulusal güvenlik yetkililerine askeri bir ittifak olan NATO’nun amacını anlamadığını söylediğini kaydettiler.

Habere göre bu dönemde Trump’ın ulusal güvenlik ekibindeki dönemin savunma bakanı Jim Mattis ve ulusal güvenlik danışmanı John Bolton gibi isimler Washington’un Avrupa’daki etkisini azaltacak ve Rusya’yı cesaretlendirecek bu olası çekilmeden söz etmeyerek ABD stratejisinde değişiklik olmadığı mesajı vermek istediler.

Ancak Başkan’ın NATO’dan ayrılma aruzusunu zaman zaman tekrar etmesi güvenlik danışmanları arasında kaygıya neden oluyor. Gazete haberinde Başkan Trump’ın Rus lider Vladimir Putin’le Helsinki’de yaptığı zirveyi kendi yardımcılarından bile sır gibi sakladığı ve FBI’ın yönetimin Rusya’yla olası bağlantılarını soruşturduğu iddialarının da kaygıları arttırdığını hatırlattı.

Öte yandan Trump'ın Amerika'yı NATO'dan çıkarma fikri, bir çok uzman, asker ve diplomatın tepkisini çekiyor. Eski NATO komutanlarından emekli Amiral James Stavridis, böyle bir hamlenin olağanüstü bir jeopolitik hata olacağını, NATO'dan çıkmayı gündeme getirmenin bile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e ”asrın hediyesini vermek” anlamına geleceğini söyledi.

Uzmanlar, zayıflamış bir NATO'nun, Putin'e birçok alanda serbesti tanımak anlamına geleceği uyarısında bulunuyor. Yetkililerse Amerika'nın NATO'dan çıkmasının, Putin'in en büyük isteğinin hiç çaba harcamasına gerek kalmadan yerine getirilmesine eşdeğer olduğunun altını çiziyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.