TÜİK'in açıklamasını inandırıcı mı

TÜİK'in açıklamasını inandırıcı mı

TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamlarının en iyimser beklentileri de aşması soru işaretlerine neden oldu

A+A-

Kasım ayı enflasyon rakamının en iyimser tahminlerden bile iyi gelmesi şüphelere yol açtı. Ekonomist ve eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez sosyal medyada "TÜİK'in açıklamasının doğru olduğuna inanıyor musunuz" sorusuyla başlattığı ankete kısa sürede çok sayıda katılım oldu. İlk 15 dakika içinde 5 bine yakın katılımcının yanıtladığı ankette TÜİK'in açıkladığı sonucu inandırıcı bulmayanların oranı yüzde 90'a yakın çıktı.

TÜİK açıklamasına göre, ekimde yüzde 2,67 artış gösteren enflasyon (Tüketici Fiyat Endeksi - TÜFE), kasım ayında yüzde 1,44 oranında düşüş yaşadı. Kasım ayı enflasyonuyla birlikte bir önceki ay yüzde 25,24 olan yıllık enflasyon yüzde 21,62'ye geriledi. Beklentiler kasım ayında enflasyonun yüzde - 0.4 civarında çıkacağı yönündeydi. Haftasonu İstanbul Ticaret Odası'nın açıkladığı İstanbul için enflasyon rakamı ise yüzde - 0.24 çıkmıştı

Ekonomistler ne dedi

Ekonomistler de enflasyon oranlarını sosyal medya hesaplarından değerlendirdi. O değerlendirmelerden bazıları şöyle:

Mahfi Eğilmez: Enflasyonda ciddi düşüş: 12 aylık TÜFE yüzde 21,62'ye geriledi. Kurdaki düşüş enflasyonu, enflasyondaki düşüş kuru aşağıya çekiyor.

Ümit Akçay: Tüketici ve üretici fiyat endekslerinde sürpriz yok. Tıpkı dış ticaret rakamlarındaki gibi, burada da ekonomik daralmanın farklı görünümleri ile karşı karşıyayız. Yaşadığımız süreci bütünsel olarak değerlendirmek gerekiyor. Döviz krizi, sürecin sadece bir aşamasıydı. Şu anda halen etkileri ekonomiye yayılıyor, üfe-tüfe farkı azalmakla birlikte halen sürüyor. Krizin ilerleyen aşamaları daha zor olacak.

Mustafa Sönmez: İster inanın ister inanmayın Kasım'da fiyatlar %1.44 düştü ve yıllığı %21.6'ya indi. TÜİK'e göre, ev eşyasında %2,85, eğlence ve kültürde %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde %0,74 düşüş gerçekleşti.

Gizem Öztok Altınsaç: Enflasyon aylık %1.44 düşerken yıllık rakam da %21.6 oldu (önceki %25.2). Beklentileri aşan bir düşüş. Yıllık enflasyon 2019 2. yarıdan itibaren hızla %14’e doğru gerileyebilir. 2019 ilk yarıda ise %20’li yıllık rakamlar halen bizimle.

Cem Başlevent: Kasımda %1,44 azalan TÜFE'nin detayına bakıldığında enflasyonla topyekun mücadelenin gıdada çok sınırlı, giyimde ise tamamen palavra olduğu görülüyor. Akaryakıttaki indirim ve beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimleri belirleyici olmuş.

Timothy Ash: Yıllık enflasyon geçen aya göre Kasım'da yüzde 1.44 düşüşle yüzde 25.24'ten yüzde 21.62'ye inerek şaşırttı. Çekirdek enflasyon ve üretici fiyat endeksi de cesaretlendirici bir trend izliyor. Tüm bunlar, resesyon etkileri ve liradaki istikrarın sonucu.

 

İşte Mahfi Eğilmez'in başlattığı o anket

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.