Tüketici kredilerinde yapılandırma başladı

Tüketici kredilerinde yapılandırma başladı

Tüketici kredileri için 60 aya kadar yeniden yapılandırma için başvurular bugün başladı

A+A-

Kredi kartı borçlarına 60 aylık yapılandırma kararından sonra, tüketici kredilerinde de aynı olanak sağlandı. Bankacılık mevzuatında yapılan değişiklikle, ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirildi.

Düzenlemeye göre, maddenin yürürlük tarihinden önce ana para veya faiz ödemelerini geciktirenler yapılandırmadan yararlanabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik ve Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te düzenleme yapıldı.

Yürürlüğe giren düzenlemeye göre; "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce ana para ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir" maddesi eklendi. Yapılan düzenleme ile tüketici kredisi geri ödemesinde genellikle 36-48 ay olan vade sınırı artırıldı.

Tüketici kredileri de yapılandırmanın ardından 60 aya çıkmış oldu.

NE ZAMAN BAŞLAR?

Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'den dün itibarıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugünitibarıyla bankalara giden kredi borçluları, yapılandırma için başvurabilecek. Yapılandırma talebe bağlı olacak. Düzenleme için yasal mevzuata eklenen son tarih yok. Yönetmelikle ilgili yetki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olacak.

Yeni düzenleme ile borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşların, yapılandırmada uygulanacak kredi faizlerine de dikkat etmesi gerekiyor.

Yapılandırma şartlarının önümüzdeki günlerde bankalarca açıklanması bekleniyor. Düzenleme, yeni kredi çekeceklere uygulanan vade sürelerini kapsamıyor. Bankaların normalde kredi verirken kredi notu ve gelir belgesi isteme imkanları da bulunuyor.

KİMLER YARARLANACAK?

Yapılan düzenleme ile ilgili en fazla merak edilen konulardan birisi de düzenlemeden kimlerin yararlanacağı oldu. Yürürlüğe giren düzenlemeden, ihtiyaç kredilerinin anapara ya da Faiz ödemelerini geciktirenler yararlanacak.

60 aylık yapılandırmada süreç vatandaşların başvurularıyla başlayacak. 60 aylık yapılandırma süresi tavan olarak uygulanacak. Bu sürenin altında da yapılandırma uygulanabilecek. Tahsili geciken tüketici kredisi borçlarını kapsayan düzenleme, kredi borçlarını düzenli ödeyenler için uygulanmayacak.(Mithat Yurdakul/Milliyet)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.