Tüpraş'a rekor ceza

Tüpraş'a rekor ceza

Rekabet Kurulu, Tüpraş'a hakim durumu fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamalarda kötüye kullanmaktan 412 milyon lira idari para cezası verdi

A+A-

Rekabet Kurulu, Tüpraş'a fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamalarla hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 412 milyon TL idari para cezası verilmesine karar verdi.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, Tüpraş ve Opet hakkında yürütülen soruşturmada Kurul'un bugün karar aldığı belirtildi. Açıklamada, "Yürütülen soruşturma sonucunda, Tüpraş'ın fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığına, bu suretle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile karar verilmiştir" denildi.

Öte yandan, Rekabet Kurulu, Tüpraş ve Opet Petrolcülük'ün kanunun 4. maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamaması nedeniyle idari para cezasına gerek görmedi. Rekabet Kurulu açıklamasında, gerekçeli kararın daha sonra tebliğ edileceği ve yargı yolunun açık olduğu belirtild

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.