Tüpraş'ın dokuz aylık karı 1 milyar lirayı aştı

Tüpraş'ın dokuz aylık karı 1 milyar lirayı aştı

Tüpraş'tan yapılan açıklamada "Fuel Oil Dönüşüm Projesi Yatırımı Teşviki'nden kaynaklanan 755 milyon liralık ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısı ile 9 aylık net dönem karı 1 milyar 90 milyon liraya ulaştı" denildi

A+A-

Tüpraş'ın üçüncü çeyrek net karı yüzde 47 artışla 817.6 milyon lira olarak açıklandı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 555 milyon TL net kâr elde etmişti. Şirketin üçüncü çeyrekteki satış gelirleri ise 12.2 milyar TL oldu.
Tüpraş'tan yapılan açıklamaya göre petrol piyasasında dalgalı seyir, Akdeniz ürün marjlarının zayıf olması ve kur farkı kayıplarına bağlı olarak vergi öncesi kârda düşüş olmasına rağmen, Fuel Oil Dönüşüm Projesi (RUP) Yatırımı Teşviki'nden kaynaklanan 755 milyon liralık ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısıyla 9 aylık net dönem kârı 1.09 milyar liraya ulaştı.
Şirketin basın açıklamasında şu ifadeye yer verildi:

"Geçen yılın 9 aylık döneminde 1 milyar 207 milyon lira düzeyinde olan vergi öncesi kar, rafineri marjlarındaki gerilemeyle faaliyet karında azalmanın yanı sıra kurlardaki yükseliş ile oluşan 410,4 milyon lira olumsuz net kur farkı sapmasının da etkisiyle bu yıl 339 milyon lira seviyesinde gerçekleşmiştir. Petrol piyasasındaki dalgalı seyir, Akdeniz ürün marjlarının zayıf olması ve kur farkı kayıplarına bağlı olarak vergi öncesi karda yaşanan gerilemeye rağmen, Fuel Oil Dönüşüm Projesi Yatırımı Teşvikinden kaynaklanan 755 milyon liralık ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısı ile 9 aylık net dönem karı geçen yılın yüzde11 üzerinde gerçekleşerek 1 milyar 90 milyon liraya ulaştı."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.