Turizm gelirleri her yıl artacak

Turizm gelirleri her yıl artacak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirlerinin ekonomiye katkısının arttığını belirterek,"Turizmin, bu sene ve bundan sonraki senelerde de katkı

A+A-

Ulusoy, Türkiye'nin ekonomisinin büyümesine ilişkin yaptığı açıklamada, turizm sektörünün bir parçası olan oteller ve lokantalarının büyümesinde Türkiye'ye gelen turist sayısı ve turizm gelirlerinin yanı sıra faaliyette bulunan diğer kurum ve kuruluşların büyük katkısının olduğunu söyledi.

TÜİK'in açıkladığı veriye göre 2013 yılının üçüncü çeyreğinde büyümenin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Ulusoy, bunun Türkiye açısından oldukça sevindirici bir durum olduğunu söyledi.

Ulusoy, bu yılın son çeyreğinde büyüme oranının yüzde 2,5 oranında olacağının tahmin edildiğini belirterek, şunları söyledi:"Türkiye'ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirlerinin ekonomiye katkısı
artmıştır. 2012 yılında turizm geliri ihracat gelirlerinin yüzde 19,2'sini oluşturmakta olup dış ticaret açığının yüzde 34,9'nu kapatmış ve turizm gelirlerinin 2012 yılında GSMH içindeki payı ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşmiştir. Turizm gelirleri ülkemiz ekonomisine oldukça ciddi katkılarının olduğu görülmekte olup bu sene ve bundan sonraki senelerde de katkısının giderek artacağı düşüncesindeyiz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.