Türk şirketlerinin reytingleri bozulabilir

Türk şirketlerinin reytingleri bozulabilir

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, TL'deki düşüşün sürmesi durumunda Türk şirketlerinin reytinginin bozulacağı uyarısında bulundu

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, "Para birimindeki değer kaybının devam etmesi halinde bu durum, 2014'te Türk şirketlerinin reytinglerinde baskı oluşturacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Fitch yazılı açıklamasında, son zamanlarda Türk Lirası'nda yaşanan değer kayıplarının, Türk şirketlerinin kredi profillerinde ağır etkileri olmayacağı ifade edilirken, "Fakat, para birimindeki değer kaybının devam etmesi durumunda, bu durum 2014'te Türk şirketlerinin reytinglerinde baskı oluşturacaktır" öngörüsünde bulunuldu. 

Fitch açıklamasında, "Değerlendirmemiz, 2013 yılında Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 15, avro karşısında da yüzde 20 oranındaki değer kaybının şirketlerin kredi ölçütlerinde sınırlı bir etkisi olacağını gösteriyor. Buna rağmen, Türk şirketleri tarihsel ve yapısal olarak döviz kuru oynaklığına karşı kırılgan" denildi.

Yakın zamanda Türk şirketleri ve döviz kuru ile ilgili olarak daha kapsamlı bir analiz yayınlayacaklarını bildiren Fitch, "Türkiye'deki politik krizden kaynaklı içsel şoklarla birlikte para biriminde değer kaybının devam etmesi, önümüzdeki yıl (Türk şirketlerinin) reytingleri için risk oluşturmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

Özellikle üretim için hammadde, enerji ve ara mamül ithal etmek zorunda olan şirketlerin artan maaliyet baskısını hissedebileceğine işaret eden Fitch, yüksek likiditeye sahip olan şirketlerin değer kaybının olumsuz etkilerini geçiştirebileceğini kaydetti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.