Türk yatırımcı bu 'cıvıltı'yı çok sevdi

Türk yatırımcı bu 'cıvıltı'yı çok sevdi

8 Kasım günü 26 dolarlık hisse fiyatıyla halka arz edilen Twitter'a Türklerin ilgisi büyük oldu. Twitter'a ortak olmak için başvuran Türk yatırımcıların sayısı Facebook'a ortak olanların sayısından çok yüksek oldu.

A+A-

Wall Street Journal'in haberine göre, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Orkun Duruöz, Twitter için kuruma gelen talebin, Facebook'tan çok fazla olduğunu söyledi. "Genel olarak talep büyüklük olarak Facebook'a yakın olurken , Twitter'a ortak olmak için başvurunların sayısında Facebook'a göre 3 kat'lık bir artış yaşanması yurtdışı IPO'lara olan ilginin de yüksek seviyede olduğunu gösteriyor" diyen Duruöz, Türk yatırımcıların bu şirketleri kullanıyor ve tanıyor olmasının etkisinin de büyük olduğunu belirtti.

Halka arz edildiği günü yüzde 70'in üzerinde primle kapatan Twitter hisseleri şu anda 39 dolardan işlem görüyor. Bu fiyat, halka arz fiyatının hala yüzde 50 üzerinde. Bu performansıyla da Twitter, son dönemin en iyi halka arz performanslarından birini sergiledi. Buna karşılık Facebook işlem görmeye başladığı ilk gün halka arz fiyatı olan 38 dolara yakın bir seviyeden açılmıştı. Bundan sonra hisse fiyatı serbest düşüşe geçerek 3 ayda 18 doların altına geriledi. Facebook'un halka arz fiyatının üzerine çıkması neredeyse 1 yılı buldu. Bu arada Twitter'a yatırım yapan Türk yatırımcılardan birisi de şarkıcı Emrah İpek'ti. Emrah'ın 5 milyon dolarlık Twitter hissesi aldığı haberleri geçtiğimiz günlerde yerel basında yer aldı. Emrah'ın bu yatırımı Şubat ayından bu yana planladığını dile getiren menajeri Engin Esen The Wall Street Journal Türkiye'ye , "Şimdi bu yatırımın geri dönüşünü inceliyor. Memnun olması durumunda Facebook'a yatırım yapmayı da düşündüğünü biliyorum" dedi.

Twitter'ın Emrah için ilk ciddi borsa yatırımı olduğunu belirten Esen "Emrah'ın yatırımını orta vadeli yaptı. Al-sat yapacağını hiç sanmıyorum. Çünkü yatırım tarsi böyle değildir. Dah aorta-uzun vadeli bakar" diye konuştu. Esen Emrah'ın yatırımlarının yüzde 95'inin gayrimenkulde olduğuna dikkat çekerek, "Uzmanlık alanı gayrimenkuldür. Bu Alana yatırıma ise borsacı kuzeni ile görüşerek karar verdi. Geleceğin önemli yatırım alanlarından birinin sosyal medya olacağını düşündü ve yatırım kararı verdi. Twitter zaten tanıdığı bir markaydı" diye konuştu. Esen Emrah'ın yatırımları konusunda şahsi açıklama yapmadığını ifade etti. Halka arz edildiği günü yüzde 70'in üzerinde primle kapatan Twitter hisseleri şu anda 39 dolardan işlem görüyor. Bu fiyat, halka arz fiyatının hala yüzde 50 üzerinde. Bu arada Twitter'a yatırım yapan Türk yatırımcılardan birisi de şarkıcı Emrah'tı. Emrah'ın 5 milyon dolarlık Twitter hissesi aldığı haberleri geçtiğimiz günlerde yerel basında yer aldı. Emrah'ın bu yatırımı Şubat ayından bu yana planladığını dile getiren menajeri Engin Esen The Wall Street Journal Türkiye'ye , "Şimdi bu yatırımın geri dönüşünü inceliyor. Memnun olması durumunda Facebook'a yatırım yapmayı da düşündüğünü biliyorum" dedi.

Twitter'ın Emrah için ilk ciddi borsa yatırımı olduğunu belirten Esen "Emrah'ın yatırımını orta vadeli yaptı. Al-sat yapacağını hiç sanmıyorum. Çünkü yatırım tarsi böyle değildir. Dah aorta-uzun vadeli bakar" diye konuştu. Esen Emrah'ın yatırımlarının yüzde 95'inin gayrimenkulde olduğuna dikkat çekerek, "Uzmanlık alanı gayrimenkuldür. Bu Alana yatırıma ise borsacı kuzeni ile görüşerek karar verdi. Geleceğin önemli yatırım alanlarından birinin sosyal medya olacağını düşündü ve yatırım kararı verdi. Twitter zaten tanıdığı bir markaydı" diye konuştu. Esen Emrah'ın yatırımları konusunda şahsi açıklama yapmadığını ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.