Turkcell-Altimo anlaşmazlığında kritik dönemeç

Turkcell-Altimo anlaşmazlığında kritik dönemeç

İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Altimo'nun Aralık ayında Çukurova'nın ödeme yapması için son günün belirlenmesi amacıyla yaptığı başvuruyu 5-6 Şubat 2014 tarihlerinde değerlendirecek

A+A-

İngiliz Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Altimo'nun Aralık ayında Çukurova'nın ödeme yapması için son günün belirlenmesi amacıyla yaptığı başvuruyu 5-6 Şubat 2014 tarihlerinde değerlendireceğini açıkladı.

İngiliz Yüksek Mahkemesi İletişim Sorumlusu Ben Wilson, 29 Temmuz'daki mahkeme kararını takiben Çukurova'nın son ödeme tarihinin belirlenmesine ilişkin olarak Altimo'nun Aralık ayında yaptığı başvuruya ilişkin, "İngiliz Yüksek Mahkemesi bu başvuruyu 5-6 Şubat tarihlerinde görüşecek" dedi.

Aralık ayında İngiliz Yüksek Mahkemesi, Turkcell'in Rus hissedarı Altimo'nun daha önce mahkemenin Çukurova'nın kendilerine şirketin kontrol hisselerine ilişkin davada ödemesi için kararlaştırdığı 1,57 milyar doların ödenmesi için son tarihin belirlenmesi amacıyla mahkemeye resmen başvurulduğunu belirtmişti. İngiliz Yüksek Mahkemesi 9 Temmuz'da Turkcell'deki kontrol hisselerine ilişkin kararında Çukurova'nın 60 gün içerisinde Altimo'ya 1,57 milyar dolar ödemesi koşulu ile Turkcell'deki kontrol payını geri alabileceğini açıklamıştı.

Turkcell süre istemişti

Çukurova, kredi sağlamak için Turkcell hisselerini teminat göstermesini engelleyen New York Bölge Mahkemesi kararını temyiz ettiğini belirterek, ödeme için süre uzatımı istemişti. İngiliz Yüksek Mahkemesi ise bu kararı yerinde bularak, "Heyet, Çukurova Holding ve Çukurova Finance International'a Turkcell hisselerini geri almaları için herhangi bir son tarih belirlenmeden süre uzatımına izin vermiştir. Ancak şartlarda değişiklik olması halinde veya 1 Aralık 2013 tarihinden sonra, son tarih belirlenmesi için tarafların talepte bulunmasına izin vermektedir" ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan, Çukurova Holding'in Turkcell'in İsveçli hissedarı Telia Sonera Turkcell Holding hisselerine ilişkin devir sözleşmesine uymadığı gerekçesiyle Cenevre Tahkim Mahkemesi'nin 2011'de verdiği 932 milyon dolar ve faizinin ödenmesi yönündeki kararını ABD'ye taşımış ve New York Mahkemesi'nin bahsi geçen paya ilişkin tedbir kararı almıştı.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.