Turkcell,Rekabet Kurulu'na sözlü savunma verdi

Turkcell,Rekabet Kurulu'na sözlü savunma verdi

Rekabet Kurulu,Turkcell'in araç takip hizmetlerindeki uygulamaları hakkında başlattığı soruşturmaya ilişkin sözlü savunma aldı.

A+A-

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, rekabete aykırı davranışlara sıfır tolerans gösterdiklerini belirterek, ekonomik analiz yapılmadan Turkcell'in araç takip hizmetleri pazarında hakim durumda olduğunu iddia etmenin adil olmadığını söyledi.

Rekabet Kurumundaki toplantı, Kurul Başkanı Nurettin Kaldırımcı başkanlığında gerçekleştirildi. Kaldırımcı, 18 Temmuz 2012 ve 13 Aralık 2012 tarihli kurul kararıyla, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin araç takip hizmetlerindeki münhasır uygulamalarıyla, Rekabet Kanununu ihlal edip etmediklerinin tespiti için soruşturma açıldığını hatırlattı. 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, Turkcell'in teknoloji ve altyapı yatırımlarıyla başarı kazandığını ve ülkeyi uluslararası arenada temsil ettiğini belirtti. Turkcell'in, iletişim şirketinden çok teknoloji şirketi haline geldiğini anlatan Çataltepe, soruşturmaya konu olan araç takip hizmetleri sistemlerinde de yenilikçiliğe önem verdiklerini kaydetti.

Temel prensiplerinin, faydalı işleri dünyadaki rakiplerinden önce yapmak olduğunu ifade eden Çataltepe, "Ödün vermediğimiz temel prensibimiz, hukuka, etik ilkelere uyum ve rekabet kurallarına aşırı bir hassasiyetti" dedi.

Şirket olarak rekabete aykırı davranışlara sıfır tolerans gösterdiklerini vurgulayan Çataltepe, ekonomik analiz yapılmadan Turkcell'in araç takip hizmetleri pazarında hakim durumda olduğunu iddia etmenin adil olmadığını söyledi.

Türkiye'deki mobil pazar teknolojisinin son yıllarda oldukça geliştiğini ifade eden Çataltepe, bu gelişmeler sonucunda, rakiplerinin pazar paylarının da yüzde 50'nin üzerine çıktığına işaret etti. 

Çataltepe, Turkcell olarak takdir toplamanın yanında, tepki de çektiklerini, bütün faaliyetlerinin hukuk zemininde kaldığını belirterek, haklarındaki iddialara itibar edilmeyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

- Soruşturma heyetinin görüşü

Soruşturma heyeti yetkilileri, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin, araç takip hizmetleri alanında yürüttüğü münhasır uygulamalar aracılığıyla, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiası üzerine 2008'deki Rekabet Kurulu kararının, Danıştay 13. Dairesi'nce 2012'de iptal edildiğini anımsattı. 

Mahkeme heyetinin kararını yerine getirmek üzere Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildiğini belirten soruşturma heyeti, elde edilen bilgi ve deliller sonucunda, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin araç takip hizmetlerine yönelik GSM hizmetleri pazarında hakim durumda bulunduğunu belirtti.

Soruşturma heyetinin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi:

"Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin, iş ortağı olan araç takip firmalarının ve bunların bayilerinin, rakip operatörlerle işbirliği yapmalarını, rakip operatörlerin hizmetlerinin lansmanını yapmalarını ve Turkcell kampanyasındayken rakip operatör kampanyasına katılmalarını engellemeye yönelik çeşitli uygulamalarla, rakip operatör GSM hizmetlerinin Turkcell iş ortağı araç takip firmalarının ve bayilerinin hizmetleriyle birlikte sunumunu, kullanımını sınırlandırıldığı,  bu bağlamda rakip operatörlerin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve 4054 sayılı kanunun 6. maddesinin a bendini ihlal ettiği, bu nedenle teşebbüse aynı kanunun 16. maddesi çerçevesinde idari para cezası verilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır."

Avea İletişim Hizmetleri AŞ adına söz alan Şahin Ardıyok, soruşturma heyetinin tespitlerine katıldıklarını, Turkcell'in araç takip sistemleri piyasasında rekabet ihlali yaptığını, bu konuda caydırıcı bir yaptırım gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Vodafone Telekomünikasyon AŞ yetkilileri de Avea'nın iddialarına katıldıklarını, Turkcell'e verilecek para cezasının ıslah edici ve caydırıcı olması gerektiğini söyledi.

Kurul, soruşturmaya ilişkin nihai kararını 20 Aralık 2013 tarihinde verecek. Kararın daha erken alınması durumunda kurumun internet sitesinden de duyurulacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.