Türkiye CDS'leri 3 yılın zirvesinde

Türkiye CDS'leri 3 yılın zirvesinde

Brezilya'nın kredi notunun düşürülmesinin ardından Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti üç yılın zirvesine yükseldi

A+A-

Brezilya'nın kredi notunun düşürülmesinin ardından Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti üç yılın, Güney Afrika'nınki ise altı yılın zirvesine yükseldi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's dün Brezilya'nın kredi notunu düşürerek yedi yıl aradan sonra ilk defa yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi.

Not indirimi ülkenin döviz, hisse senedi ve tahvil piyasalarında sert satışlara neden olurken, diğer gelişmekte olan ülke piyasaları hakkında da endişe yarattı.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) 7 baz puan artışla, Haziran 2012'den bu yana en yüksek seviye olan 290 baz puana yükselirken, Güney Afrika'nın 5 yıllık CDS'i 7 baz puan arıtşla Nisan 2009'dan bu yana en yüksek düzey olan 272 baz puana yükseldi.

Türkiye'nin kredi notu da gelecek hafta Cuma günü Fitch tarafından yeniden değerlendirilecek.

Commerzbank gelişmekte olan piyasalar baş stratejisti Simon Quijano-Evans Türkiye ve Güney Afrika'da ekonomik reformların güç kaybettiğini ifade ederek, "Kredi derecelendirme kuruluşlarının bugünlerde yapısal sorunlara daha fazla ağırlık verdiklerini göz önüne aldığımızda CDS primlerinin kredi notlarının indirileceği beklentilerini, özellikle Güney Afrika ve Türkiye'de, fiyatlayacağını düşünüyoruz" dedi.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.