Türkiye ekonomisi 2019 ortasına kadar daralacak

Türkiye ekonomisi 2019 ortasına kadar daralacak

Moody's Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyor

A+A-

Moody's Investors Service, Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını beklediğini bildirdi. 

Moody's bugün yayınladığı "Global Makro Görünüm: 2019-20" raporunda Türkiye'ye yönelik değerlendirmelere de yer verdi. Türk ekonomisinin kur krizinin ardından 3. çeyrekte hızlı şekilde yavaşlamaya başladığını belirten Moody's, "Çift haneli enflasyon, borçlanma maliyetlerinde yüksek artış ve yavaşlayan banka kredileri büyük olasılıkla hanehalkı satın alma gücü, özel sektör tüketimi ve yatırımlar üzerinde baskı yaratıyor, yurt içi özel sektör talebind ağır bir daralmaya neden oluyor" değerlendirmesini yaptı. 

Açıklanan son vergi indirimlerinin tüketimde geçici bir artış sağlayacağını ifade eden Moody's, çok yüksek olan faiz oranlarının otomobil, beyaz eşya gibi pahalı ürünler için borçlanmayı engelleyeceğini, yavaşlatacağını vurguladı.

"Türk ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını bekliyoruz" ifadelerini kullanan Moody's, Türk ekonomisinin 2018 yılında sadece yüzde 1,5 büyüyeceğini ve 2019'da yüzde 2,0 daralacağını tanmin ettiklerini belirtirken, 2020 yılında yüzde 3 toparlanma beklediklerini de aktardı. Moody's ısrarcı şekilde yüksek enflasyon 
ve kredilerde beklenen yavaşlamanın büyümeyi engelleyeceğini, yavaşlatacağını da belirtti. 

Yıl başında yüzde 10 civarında olan ve Ekim ayında yüzde 23,5'e yükselen enflasyonun önümüzdeki birkaç ay yukarı gitmeye devam edeceğini tahmin eden Moody's, 2020 yılı boyunca enflasyonun çift hanelerde kalmaya devam etmesini beklediklerini de ifade etti. 

Moody's Türkiye'de enflasyonun 2018 sonunda yüzde 27,0, 2019'da yüzde 18,0 ve 2020'de yüzde 12,0 olacağını tahmin etti.

Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.