Türkiye için büyüme tahmini yüzde 3,3

Türkiye için büyüme tahmini yüzde 3,3

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye, Arjantin, Brezilya ve Hindistan’da bu yıl büyüme hızlanacak. UNCTAD, Türkiye için bu yılki büyüme tahminini yüzde 3,3 olarak açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı UNCTAD’ın 2013 yılına ait “Ticaret ve Kalkınma Raporu” yayımlandı. Raporun “Dünya ekonomisindeki son eğilimler” bölümünde Türkiye dâhil gelişmekte olan ülkeler hakkında şöyle denildi:
“Gelişmekte olan ülkelerin 2013’te, 2012 ile benzer şekilde yüzde 4,5-5 oranında büyümeleri bekleniyor. Bu, iki farklı modelin sonucu olacak. Bir tarafta Arjantin, Brezilya, Hindistan ve Türkiye gibi 2012’de bastırılmış, bazı büyük gelişmekte olan ülkelerde büyümenin hızlanacağı tahmin ediliyor.
Diğer tarafta, diğer bazı gelişmekte olan ülkelerin önceki yılın büyüme oranlarını korumaları muhtemel görünmüyor.

Asya’da ekonomik büyüme, 2011’deki yüzde 7,1’den, 2012’de, bu yıl da korunacağı sanılan yüzde 3,2 düzeye dramatik şekilde yavaşladı. Özellikle Avrupa’dan gelen zayıf dış talep tüm bölgeyi, fakat en belirgin şekilde büyümesi 2010 ve 2011’de yüzde 9 dolayında olan, 2012’de yüzde 2,2’ye düşen fakat 2013’te yüzde 3,3’e doğru hızlanması beklenen Türkiye’yi etkiledi.”
UNCTAD’a göre Türkiye ile birlikte büyüyecek gelişmekte olan ülkelerden Arjantin GSYH artışını bu yıl yüzde 4,8’e, Brezilya yüzde 2,5’e, Hindistan yüzde 5,2’ye yükseltecek.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.