Türkiye'nin büyümesi revize edildi

Türkiye'nin büyümesi revize edildi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'nin 2014 için daha önce yüzde 3.6 olan büyüme tahminini yüzde 3.3'e düşürdü

A+A-

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye için ekonomik 2104 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.6'dan yüzde 3.3'e düşürdü.

Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile bazı Asya ve Kuzey Afrika ülkelerini izleyen EBRD'ye göre, yaşanan siyasi gerilim nedeniyle, Türkiye'nin büyüme beklentisi bölgede en büyük düşüşü gördü. Polonya'nın euro bölgesi üyeliği konusundaki olumlu beklentisi ise bu ülkenin büyüme tahminini yüzde 2.7'ye çıkardı.

EBRD tüm bölge için yaptığı genel büyüme tahminini de Kasım'da açıkladığı yüzde 2.8'den yüzde 2.7'ye düşürdü. EBRD'nin yazılı açıklamasında, "Revizyon, büyük ölçüde Türkiye için gelen daha düşük büyüme beklentisine dayanıyor ancak bunu Orta Avrupa ve Baltık bölgesinde daha hızlı bir toparlanma beklentisi dengeliyor" denildi.

Açıklamada, "Toparlanma güçlendikçe ve ABD'nin para politikası giderek sıkılaştıkça, gelişmekte olan piyasalara sermaye girişleri muhtemelen azalmaya devam edecektir" denildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.