Türki'yenin kredi notunun değişme ihtimali yüzde 33'ten az

Türki'yenin kredi notunun değişme ihtimali yüzde 33'ten az

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altı olan "BB+" olarak teyit etti. Ancak Türkiye'nin dış borcunun da artarak, milli gelirin yüzde 62'si olacağının da altını çizdi. Görünümün du

A+A-

Wall Street Journal'in haberine göre, kredi notunun daha yukarı çekilmemesinde yüksek cari açık ve süregelen dış fonlamaya bağımlılık gösterildi. Merkez Banakası verilerine göre şirketlerin dövizde açık pozisyonu, milli gelirin yüzde 20'sine denk geliyor. Türkiye'deki düşük verimlilik ve iş gücüne katılımın az olması da bir diğer problem olarak raporda altı çiziliyor. Ekonomiyi büyümenin nedenin artan krediler olması ve kayıt dışı ekonomi de kredi notunu baskılayan diğer sebepler olarak ortaya konuyor. Dış fonlamaya olan bağımlılık, küresel likidite piyasaları kurumaya başladığı zaman Türkiye'yi en kırılgan ülkelerden biri yapacağı konusunda da uyarı yer aldı. Ülkedeki politikalardan memnuniyetsizlik artarsa kırılganlık daha da büyüyebilir.
Dış fonlamanın artan maliyeti kredi büyümesini frenleyerek 2013'ün 2.yarısında ülke ekonomisinin büyüme hızını baskılayacak. 2013 için büyüme tahmini ise yüzde 3 ve 2014 içinse yüzde 3,6. Kredi notunun yükselmesi içinse hükümetin seçimlerden etkilenmeden mali ve parasal politika uygulamalarına devam etmesi gerekiyor. Şeker Yatırım yolladığı araştırma notuna S&P'nin açıklamasının piyasaları etkilemesini beklemiyor. "S&P'nin kredi notunu teyit etmesinin piyasa üzerinde etkisinin nötr olmasını" bekleyen aracı kurum yurtdışı borsalardaki olumlu hareketin BIST'i yukarı taşımasını beklediğini açıkladı. Dolar kuru güne yatay seyirle 2,0167 liradan başlarken, 2 yıllık gösterge bileşik faiz ise yüzde 9'un üzerinde tutunmaya devam etti. BIST endeksinde ise yükseliş yüzde 1'e yaklaşarak, işlemler 75377 puan seviyesinden geçti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.