Türkiye'nin TANAP'taki payı yüzde 30'a çıkıyor

Türkiye'nin TANAP'taki payı yüzde 30'a çıkıyor

Türkiye TANAP'taki hissesini artıracak. Bakan Yıldız 29 milyar dolarlık projede, Türkiye'nin payını yüzde 30'a yükseltme kararı aldıklarını açıkladı

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ndeki (TANAP) hissesini artırmaya karar verdiklerini söyledi.

Yıldız, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de katıldığı  "Şahdeniz 2" yatağından çıkarılacak doğalgazın işletilmesi ve Trans-Adriyatik Boru Hattı  (TAP) ile Avrupa'ya iletilmesine yönelik nihai yatırım kararının imza töreni sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakü'de tarihi bir gün yaşandığını ve Şahdeniz 2 için yatırım kararının imza altına alındığını belirten Yıldız, bunun, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu konsorsiyum ortakları tarafından 29 milyar dolarlık bu yatırımın hayata geçirileceği anlamına geldiğini söyledi.

Toplantı vesilesiyle Bulgaristan ve Arnavutluk başbakanlarıyla,  Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve British Petroleum (BP) yetkilileri ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız, Türkiye'nin enerji ihtiyacının zamanında karşılanabilmesi için bu projelerdeki iş birliğini sürdüreceklerini bildirdi.  Konsorsiyum ortaklarıyla Türkiye'nin TANAP projesindeki hisselerinin artırılması yönünde de görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldız, "TANAP'daki hisse oranımızı yüzde 30'a çıkarma kararı aldık. Bunu ortaklarımızla da konuştuk. Bundan sonra daha güzel gelişmeler de yaşanabilir. Önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.