Türkiye'ye net sermaye girişinde uzun süreli yavaşlama beklenmiyor

Türkiye'ye net sermaye girişinde uzun süreli yavaşlama beklenmiyor

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aylık tahvil alım miktarını azaltması sonrasında, Türkiye'ye net sermaye akışlarında uzun süren bir yavaşlama beklemediklerini söyledi

A+A-

Rawkins, Fed'in 2014'ün Ocak ayından aylık 85 milyar dolar olan tahvil alımını 10 milyar dolar azaltma kararına ilişkin olarak, "Fed tahvil alımının azaltılması piyasalarda en azından kısmen fiyatlanmış durumda..." dedi.
Ani duruşla sonuçlanacak bir seyir beklemediklerini belirten Rawkins, yüksek miktarda dış sermaye
gereksinimi olan ülkelerin sermaye akışları ve sermaye algısına ilişkin daha kırılgan olduğunu dile getirdi.

Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerini de paylaşan Rawkins, "Türkiye ekonomisi, risklerin yeniden fiyatlanmasına ve bankaların kredi büyümesi yavaşlamasına uyum sağlarken, 2014 yılında, bu yıl sonu için beklentimiz olan yüzde 3,7'den daha az, yüzde 3,2 seviyesinde bir ekonomik büyüme bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Fed'in aylık tahvil alımında 10 milyar dolarlık azaltmaya giderek parasal genişlemeden çıkışı başlatmasının Türkiye'nin net sermaye girişlerine etkisine ilişkin Rawkins,"Türkiye'ye net sermaye akışlarında uzun süren bir yavaşlama beklemiyoruz. Her ne kadar banka ve şirketlerin borçlanma vadelerinde kısalma olsa da borç çevirme rasyoları yüksek. Buna karşın, Türkiye'de faiz ve kur şoklarına en çok bankacılık dışı özel sektör maruz kalıyor. Daha yüksek borçlanma maliyetlerinin daha düşük yatırım ve büyüme ile beslenmesi beklenebilir."


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.