'Türkler internette dünyaya açılabilir'

'Türkler internette dünyaya açılabilir'

Türkiye’de internet girişimciliğinin henüz ilk aşamada bulunduğunu belirten Amerikalı ünlü internet girişimcisi Dave Goldberg, “Şu anda sadece iç pazarın ihtiyacını karşılıyorlar. Bir kısmı mutlaka sınırların ötesine çıkacaktır” dedi.

A+A-

ABD’li ünlü internet girişimcisi ve web tabanlı anket çözümleri sağlayıcısı Survey Monkey’nin CEO’su Dave Goldberg, internet dünyasında hakim trendin mobil olduğunu söyledi. Goldberg, “Sadece mobilde kullanılan uygulamalarda ciddi artış var. Dönüşümün bu kadar hızlı oluşu herkesi şaşırttı. Önümüzdeki yıl bunu daha da yaygın olarak göreceğiz” dedi.
Survey Monkey sitesinin Türkçe lansmanı için Türkiye’ye gelen ve Milliyet’ten Hanife Baş'ın sorularını yanıtlayan Goldberg, internet trendlerini değerlendirdi. Türkiye’de internet girişimlerinin henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunduğuna işaret eden Goldberg, “Henüz Türkiye’deki büyük pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Ama bir kısmı daha büyük başarılar elde edip mutlaka sınırların ötesine geçecektir.

Sosyal medya farklılaşıyor

Türkiye ile Brezilya birbirine benziyor. İkisinin de çok büyük potansiyeli var. Ama Avrupa’yla bağlantısı nedeniyle Türkiye’nin bu konuda potansiyeli daha yüksek” diye konuştu.
Dave Goldberg, internet girişimciliğinde ilk aşamada daha çok e-ticaret platformları olduğunu dile getirerek, “Kendi pazarının ihtiyacını karşıladıktan sonra bir kısmı sınırlarının dışına çıkıyor. Çinli Alibaba buna en iyi örnek. E-ticarette artık yeni iş modelleri de var. Türkiye’de belirli firmaların başarı kazanması için zaman lazım. Ayrıca birinci jenerasyon girişimcilerden daha çok ikinci, üçüncü jenerasyon girişimlerde çok daha ilginç şeyler görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal medya trendlerine de değinen Goldberg, ilk başarı örneklerinin Facebook ve Twitter olduğunu, fakat yavaş yavaş bir sonraki dalga sosyal medya ağlarının görülmeye başlandığını kaydetti. Goldberg, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dikey kullanıma yönelik yine insanlarla bağlantı kurmanızı gerektirecek ağları yavaş yavaş görmeye başladık. Pinterest bunlardan biri. Sosyal medya konseptinin ilk oluşturulduğu halinden farklılaşıp genişlediğini görüyoruz. Özel kullanım alanları doğuyor. Bunun gerçek dünyaya yansımaları da olacak. Sosyal medyada edinilen deneyimler fiziki dünyada da kullanılmaya başlanacak.”

Anketler artık Türkçe

Ortakları arasında Google’ın da bulunduğu online anket sağlayıcısı SurveyMonkey.com, Türkçe dilinde de lanse edildi. Dave Goldberg, Türkiye’deki gelişimleri hakkında şu bilgileri verdi: “İngilizce versiyonumuzla bile Türk kullanıcılardan ilgi gördük. 80 bin Türk müşterimiz var. Türkçe lansmandan sonra bunun daha da artmasını bekliyoruz. Türkiye’deki müthiş büyümeden yararlanmak istiyoruz. Türkiye’nin en büyük pazarlarımızdan biri olacak. Anketlerimiz daha çok iş dünyası, müşteri anketleri ve çalışan memnuniyeti için kullanılıyor. Çok farklı kullanım alanları da var. Anket yaratmak zor ve komplike bir işti. Şimdi her şirket bunu yapabiliyor. Bizim yaptığımız veriye erişimi demokratikleştirmek oldu.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.