Türksat da halka arza hazır

Türksat da halka arza hazır

Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, Türksat'ın halka arzı için şirket olarak hazır olduklarını söyledi

A+A-

Haberleşme uydusu ve telekom operatörü Türksat'ın Genel Müdürü Ensar Gül, Türksat'ın halka arzı için şirket olarak hazır olduklarını, gerekli hukuki düzenlemenin ardından bu konuda bir danışmanlık firmasına yetki verebileceklerini söyledi.

Türksat ve MÜSİAD'ın uydu ve iletişim teknolojilerinde yerli payının artırılmasına yönelik çalışmaları hakkında düzenlediği basın toplantısı sonrası Reuters'ın sorularını yanıtlayan Gül, "Türksat'ın halka arz için bir irade var, şirket olarak hazırız. Uluslararası finansal raporlama sistemine geçtik. Uluslararası bir denetim şirketiyle anlaştık. Bazı bankalarla anlaşıp halka arzla ilgili ön rapor aldık" dedi ve ekledi:

"Ama Türksat özel bir kanunla kurulduğundan siyasi iradeyi bekleyen hukuki bir düzenleme gerekiyor. Bu hukuki düzenlemeden sonra bir danışmanlık firmasına yetki verebiliriz."

Hukuki düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen Gül, tamamı Hazine'ye ait olan Türksat'ın halka arzıyla ilgili henüz net bir takvim de oluşmadığını ifade etti.

Geçen yıla ait faaliyet raporuna göre sermayesi 1.47 milyar lira olan Türksat'ın net satışları Gül'ün verdiği bilgiye göre geçen yıl 580 milyon lira olurken, bu yıl 800 milyon liranın üzerine çıkması bekleniyor.

Şirketin kârlı olduğunu ve benzeri bilişim şirketlerine kıyasla kârlılığının yüksek olduğunu ifade eden Gül, "FAVÖK marjımız yüzde 30 civarında, özellikle bilişim şirketleri çift haneli rakamlara pek çıkamıyorlar" dedi.

Türkiye'nin şu anda dört adet olan haberleşme uydusunu işletmekle görevli olan Türksat, bunun yanı sıra dijital televizyon, internet erişim hizmeti sağlıyor ve kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulduğu e-Devlet altyapısı başta olmak üzere kamuya ait çeşitli bilişim projelerini işletiyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.