Tusaş'ın halka arzı ertelendi

Tusaş'ın halka arzı ertelendi

Borsa İstanbul'da 2014 yılının en büyük halka arzlarından biri olmaya aday olan ve Şubat ayında planlanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin halka arzı, finansal piyasalardaki dalgalı koşullar nedeniyle süresiz olarak ertelendi

A+A-

Borsa İstanbul'da 2014 yılının en büyük halka arzlarından biri olmaya aday olan ve Şubat ayında planlanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TUSAŞ-TAI) halka arzı, finansal piyasalardaki dalgalı koşullar nedeniyle süresiz olarak ertelendi.

TUSAŞ, sermaye artışı yöntemi ile paylarının yüzde 25'inin halka arzını 2013 yılı üçüncü çeyrek mali tabloları ile Şubat ayının ilk haftasında gerçekleştirmeyi planlarken, halka arza aracılık için İş Yatırım ve JPMorgan'ı yetkilendirmişti.

TUSAŞ CEO'su Muharrem Dörtkaşlı, yaptığı açıklamada "Piyasa koşulları nedeniyle halka arzı erteleme kararı aldık. Danışmanlarımızla yaptığımız görüşmelerde kıymetli bir şirkete sahip olmamız nedeniyle, acele etmeme konusunda karar kıldık. Halka arz kararından vazgeçmiş değiliz, piyasaları izlemede kalacağız. Olumlu piyasa koşullarını görünce hızlıca hazır oluruz" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kayıtlarına göre, TUSAŞ halka arz için ön izin başvurusunu 1 Kasım 2013 tarihinde yaparken, izahname onayı için de 6 Aralık 2013'te kurula başvurmuştu.

TUSAŞ halka arzdan sağlayacağı gelirleri, organik ve inorganik büyüme amaçlı kullanmayı planlıyor. Halka arz sürecine yakın kaynaklar halka arz büyüklüğünün birkaç milyar dolar olabileceğini söylemişlerdi.

Türk-ABD ortak şirketi olarak 1984 yılında F-16 savaş uçaklarının üretimi amacıyla kurulan TUSAŞ'ın ABD'ye ait hisseleri 2005 yılında Türk hissedarlar tarafından satın alınmıştı.

Joint Strike Fighter F35 projesinde uçağın orta gövdesinin üretilmesinde ABD'li şirketlerle çalışan TUSAŞ, insansız hava aracı ANKA'nın geliştirilmesi ve seri üretimi, F-16 modernizasyonu, A400M uçaklarının tasarım ve geliştirilmesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

TUSAŞ'ın yüzde 54.5'i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na, yüzde 45.5 hissesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na yüzde 0.06'sı ise Türk Hava Kurumu'na ait. TUSAŞ'ın iştirakleri arasında TEI, Cabin Interior ve Airbus Military gibi şirketler bulunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.