Üç haftada 55 bin elektrik abonesi serbestleşti

Üç haftada 55 bin elektrik abonesi serbestleşti

Serbest tüketici statüsünden yararlanan elektrik abonesi sayısı 400 bine dayandı. Sayaça adedi ise yaklaşık 570 bin.

A+A-

Elektrikteki liberalizasyon sürecinin en önemli ayaklarından olan tüketim kısmındaki serbestleşme hızlı ilerliyor. Aralık 2009 tarihinde sadece 379 tüketici ve 1798 sayaçla başlayan serbest tüketici uygulaması giderek yaygınlaşıyor.
ÜÇ HAFTADA 55 BİN YENİ SERBEST TÜKETİCİ

Enerji Günlüğü'nün (http://enerjigunlugu.net) derlediği verilere göre, Ekim ayı sonu itibariyle 335 bini aşan serbest tüketici sayısı, Kasım ayında daha hızlı bir artış gösterdi. Bu ayın ilk üç haftası itibariyle serbest tüketiciler kervanına tam 55 bin abone daha katıldı.
SERBEST SAYAÇ ADEDİ 570 BİN
Bu arada Ekim ayı sonu itibariyle yarım milyonu aşan serbest tüketici sayacı sayısı da 568 bini geçti. Serbest tüketici sayısıyla serbest sayaç adedi arasındaki bu fark, aynı tüketicinin birden fazla sayaç kullanasilmesinden ileri geliyor.
NEDEN HIZLI YÜKSELİYOR?
Bu artışta, yıllık elektrik kullanımında serbest tüketici limitinin 5000 kWh'ya çekilmesi büyük rol oynadı. Limitin düşmesinden sonra perakende elektrik şirketleri, aylık tüketimi 150 TL'nin üzerinde olan abonelere, daha cazip teklifler sunmayı hızlandırdı.
HUKUKİ AYRIŞTIRMA DA ETKİLİ
Abonelere yönelik tekliflerdeki artışın bir nedeni de özelleştirilen 21 dağıtım bölgesindeki dağıtım ve satış faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılması oldu. Dağıtım bölgelerini devralan özel sektör oyuncuları, faaliyet gösterdikleri bölgedeki yüksek tüketim yapan aboneleri, rakip firmaların bulup ellerinden almaması için, bu statüye geçirmeye başladılar.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.