Ukrayna'da ayrılıkçılara özel statü

Ukrayna'da ayrılıkçılara özel statü

Ukrayna'da parlemento ayrılıkçılara özel statü verdi, AB ile ortaklık anlaşması yaptı.

A+A-

krayna parlamentosu, ülkenin doğusundaki ayrılık yanlısı bölgelere üç yıl süreyle sınırlı özerklik tanıyan "özel bir statü" verilmesini öngören yasayı ve Avrupa Birliği'yle ortaklık öngören anlaşmayı onayladı. Ayrıca kabul edilen ayrı bir yasayla da son dönemde hükümet güçleriyle çatışmalara katılan ayrılıkçılar için af getirilecek.

Parlamento aynı oturumda, ülkenin Avrupa Birliği ile siyasi ve ticari ortaklığını öngören anlaşmayı da, oturma katılan 355 milletvekilinin tümünün oyuyla kabul etti.

Anlaşma, aynı saatte Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylandı.

Avrupa Birliği ile anlaşmanın geçen yıl Kasım ayında dönemin cumhurbaşkanı Viktor Yanukovich tarafından reddedilmesi, Yanukovich'in ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan geniş çaplı protesto gösterilerini başlatmıştı.

Olaylı protestolar sırasında öldürülen göstericilere ve ayrılıkçılar tarafından öldürülen Ukrayna askerlerine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, "Hiçbir ülke Avrupalı olmak için bu kadar yüksek bir bedel ödemedi" dedi.

Ortaklık anlaşması Avrupa Birliği'ne üyelik anlamına gelmiyor, ancak ülkenin 500 milyon nüfusu olan AB pazarına kademeli olarak sınırsız erişim sağlıyor. Anlaşma buna karşılık ülkenin AB kural ve yasalarına uyumunu artırmasını gerektiriyor.

Risk primi yükseldi

Öte yandan Ukrayna'nın beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti, yatırımcıların Rusya yanlısı ayrılıkçılarla sağlanan ateşkesin bozulacağı endişeleriyle Mayıs ortasından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Markit verilerine göre, Ukrayna'nın beş yıllık kredi iflas takas (CDS) primi bugün 31 baz puan artışla 1158 baz puana ulaştı. Ukrayna'nın beş yıllık CDS'leri geçen haftayı 1000 puan seviyesinin biraz üzerinde kapatmıştı.

Ukrayna, Rusya, ayrılıkçılar ve AGİT arasında uzlaşmayla sağlanan ateşkes 5 Eylül'den bu yana Ukrayna'nın doğusunda yürürlükteydi. Ateşkes büyük ölçüde devam etse de dün Donetsk'te ateş açıldığı heberleri gelmişti.

Rusya'nın 5 yıllık CDS'leri ise 6 baz puan artışla 253 baz puanı görerek 3 Eylül'den bu yana en yüksek seviyede yer aldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.