Ukrayna'da olaylar ülke geneline yayılıyor

Ukrayna'da olaylar ülke geneline yayılıyor

Gösterilerin ülke geneline yayılmaya başladığı, bazı kentlerde göstericilerin kamu binalarını ya da bazı parti merkezlerini yakmaya veya işgal etmeye çalıştıkları haberleri geliyor

A+A-

Ukrayna'da en az 25 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan hükümet karşıtı gösteriler ülke geneline yayılmaya başladı. Ülkenin batısında "Meydan" destekçilerinin bazı kamu binalarına baskınlar düzenledikleri ve işgal etti.

Ülkenin batısındaki Vinnitsya şehrinde "Meydan" göstericilerinin şehir merkezine araç giriş çıkışını kapattı.Acil yardım ambulansları hariç hiçbir aracın şehir merkezine girmesine izin verilmiyor.

Batıdaki bir başka kent İvano-Frankivsk'teki göstericilerin ise bölgedeki Ukrayna Güvenlik Servisi, Savcılık ve İçişleri Bakanlığı binalarını işgal ettikleri kaydedildi. Ukrayna Güvenlik Servisi ve polis karakolunun bulunduğu binaların yanında bu sabah yüzlerce kadın ve erkeğin toplandığı, daha sonra binaların giriş kapılarının ve pencerelerinin kırıldığı ve yakıldığı gelen haberler arasında yer aldı.

Ülkenin batısında Polonya sınırında bulunan Lviv kentinin belediye başkanı, güvenlik güçlerine çağrı yaparak halkın direnişine katılmalarını istedi.

Kuzeydeki Çernigov kentinde ise Yekaterinskaya Kilisesi Papazı Yevgeni, insanların Ukrayna için hayatlarını feda ettikleri, hükümetin değişmesi gerektiğini belirten bir vaaz verdi. Kent sakinlerinin "Meydan"daki göstericiler için aralarında para ve tıbbi malzeme toplamak üzere seferber oldukları bildiriliyor. Ayrıca bazı vatandaşların olaylarda yaralananların hastanelere yatırılmaması gerektiğini, hayatlarının tehlikede olabileceğini ve bu yüzden yaralıları kabul edebileceklerini söyledikleri belirtildi.

Poltava bölgesinde ise dün gece geç saatlerde iktidardaki Bölgeler Partisi'nin Komsomolsk kentindeki merkezinin maskeli kişiler tarafından basılarak yakıldığı haberi geldi. Ülkenin orta kesiminde bulunan kentteki olayda can kaybı olmadığı, maddi hasar meydana geldiği ifade edildi.

Ukrayna'nın güneyinde bulunan Herson şehrinde ise kimliği belirsiz kişilerin muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) ve Svoboda (Özgürlük) partilerinin ofislerini yakma girişiminde bulundukları bildirildi. Parti ofislerinin zarar görmediği, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı. 

Başbakan vekili Arbuzov: "Bu, dünya önünde Ukrayna'yı küçük düşürmektir" 

Bu arada, Başbakan Nikolay Azarov'un istifasıyla vekil olarak görevi yürüten Sergey Arbuzov, ülkedeki karışıklıkla ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde yönetimle muhalefet arasındaki anlaşmayla çıkarılan af yasasının gereklerinin yerine getirildiğini söyledi.

Daha önce gösterilende gözaltına alınanların serbest bırakıldığını belirten Arbuzov, "Eylemciler de anladılar ki ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkmak gerekiyor. Bu yüzden işgal edilen kamu binalarını boşalttılar" dedi. 

Arbuzov, "Ama ne yazık ki dün bir aşırı radikal grup, şehir merkezinde ayaklanma başlattı. Bu kabul edilemez. Bu bütün dünyanın gözü önünde Ukrayna'yı küçük düşürmektir. Saldırıları kınıyoruz" diye konuştu. 

Arbuzov, yaşanan olayların demokrasi talebi değil, manipülasyon ve güç kullanarak iktidarı ele geçirme girişimi olduğu dile getirdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.