Ukrayna'da olaylar yeniden başladı

Ukrayna'da olaylar yeniden başladı

Başkent Kiev yeniden şiddet olayları yeniden başladı. Göstericiler Sağlık Bakanlığı binasını ele geçirdi, bakan arka kapıdan binayı terk etti

A+A-

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bu sabah parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda polis ve gösterici yaralandı, bazı polisler rehin alındı.

Erken saatlerde parlamentoya doğru yürüyüşe geçen göstericiler polis barikatlarına ulaştı. Aynı saatlerde parlamento kürsüsünü işgal eden muhalefet milletvekilleri, 2004 anayasasına geçilmesi için gereken değişikliklerin gündeme alınmasını istedi. 

Parlamento kürsüsündeki işgal sürerken, parlamento binasının çevresi ve bağlantı yollarında polisle göstericiler arasında çatışmalar başladı. İlk olaylar sırasında güvenlik güçlerinin yolu kapatmak için kullandığı iki polis kamyonu göstericiler tarafından ateşe verildi. Parlamento çevresinde şiddetlenen olaylar nedeniyle çok sayıda milletvekili ile meclis çalışanı parlamento binasında kapalı kaldı.

Aynı saatlerde Avrupa Meydanı üzerindeki barikatlarda bulunan lastikler yakıldı. Barikatlardan askeri düzende, ellerinde sopalar bulunan binlerce insan çıkmaya başladı. Olaylar devam ederken yüzleri maskeli bir grup, iktidardaki Bölgeler Partisi'ne ait binaya molotof kokteyli ile saldırdı. Binanın birinci katında yangın çıkarken, görevliler binadan çıkmaya zorlandı. Bu sırada eylemcilerin bir polis memurunu rehin aldıkları görüldü.

Göstericiler, öğle saatlerinde Ordu Evi’ni ele geçirdi ve burayı sağlık merkezine dönüştürdüler. Sokaklarda polisin barikat için yerleştirdiği çok sayıda resmi aracın ateşe verildiği, en az altı emniyet görevlisinin rehin alındığı bildirildi.

Çatışmaların şiddetlendiği sırada açıklama yapan muhalefetteki Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in parlamento ve devlet başkanlığı için erken seçim kararı almasını istedi. Bu arada, muhalefet 2004 anayasasının yeniden kabulünü öngören değişikliklerin parlamentoya getirilmesi için iktidara öğleden sonraya kadar süre verdi. 

Bakanlık binası ele geçirildi, bakan kaçtı

Bu çağrının yapıldığı sıralarda bir grup gösterici, Sağlık Bakanlığı binasına girdi. Göstericiler binayı ele geçirirken, Sağlık Bakanı arka kapıdan binayı terk etti.

Bu sırada, güvenlik güçlerinin işgal edilen Bölgeler Partisi binasını geri aldığı haberi geldi. Olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. 

Öte yandan, Bölgeler Partisi yanlısı "anti-Meydan" göstericilerinin bulunduğu parlamentonun yanındaki Marinskiy parkına giren göstericiler polisle çatışmaya başladı. Şiddet düzeyinin arttığı olaylarda, polis ses ve gaz bombası ile plastik mermi kullandı. Göstericilerin yanıtı kaldırım taşı, ses bombası ve molotof kokteyli oldu.

Silahlanma çağrısı

Öğle saatlerinde muhalefetteki Svoboda (Özgürlük) Partisi lider Oleg Tyagnibok, Ukrayna genelinde teyakkuzda olunması için taraftarlarına çağrı yaptı. Bu çağrıdan bir süre sonra da gösterilerde adı sıkça duyulan Praviy Sektör (Sağ Sektör) lideri Dmitro Yaroş, vatandaşlara silahlanarak meydana gelmeleri için çağrıda bulundu.

Ukrayna parlamentosundan çıkan "şartlı af yasası" ile daha önce tutuklanan göstericilerin serbest bırakılması ve Kiev belediye binası ile Gruşevskogo caddesinin boşaltılması sonucu birkaç gün önce başlayan olumlu hava, bugün çıkan olaylarla yok oldu. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.