Ukrayna'dan Rusya'ya rest

Ukrayna'dan Rusya'ya rest

Ukrayna, Rusya’nın zamlı doğalgaz fiyatına rest çekti. Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, siyasi basının işlemeyeceğini, kendilerinin yıl başında belirlenen 268 dolarlık rakamdan ödeme yapmaya devam edeceklerini söyledi

A+A-

Ukrayna, Rusya’nın zamlı doğalgaz fiyatına rest çekti. Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz krizinde tansiyon yükseliyor.

Sivastopol’da bulunan Karadeniz Filosu ile ilgili anlaşmanın feshedilmesinin ardından Rusya’nın doğalgaz fiyatlarında indirimleri kaldırarak bin metreküp için 485 dolar fiyat belirlemesine Kiev tepki gösterdi. Cihan'ın haberine göre, Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, siyasi basının işlemeyeceğini, kendilerinin yıl başında belirlenen 268 dolarlık rakamdan ödeme yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Hükümet toplantısında değerlendirmede bulunan Yatsenyuk, “Biz 500 dolarlık rakamı kabul etmiyoruz… Ukrayna 268 dolardan doğalgaz almaya devam edecek. Bu dengeli ve kabul edilebilir bir rakam. Biz tüm borçlarımızı ödeyeceğiz ve Gazprom’dan da cevap bekliyoruz…” dedi. 

Ukrayna’nın bir çok alternatifi olduğunu ve bunları  değerlendireceğini savunan Başbakan Yatsenyuk, sorunun çözümü için uluslar arası hukuku da devreye sokacaklarını söyledi. Ukrayna Kömür ve Enerji Bakanı Yuriy Prodan da yaptığı açıklamada  anlaşma sağlanamaması durumunda Stockholm tahkim mahkemesine başvuracaklarını belirtti. Rusya Kırım’ı topraklarına dahil etmesinin ardından Sivastopol deniz üssü ile ilgili Kiev yönetimine karşı herhangi bir yükümlülüklerinin kalmadığını belirtmişti. Askeri üs anlaşmasını fesheden Moskova, buna bağlı olarak verilen 100 dolarlık doğalgaz fiyatlarında indirimi de iptal etti. Rusya Aralık ayında devrik Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç’le sağlanan üçte bir oranında doğalgazda indirim anlaşmasının da ödemelerin gecikmesi nedeni ile 1 Nisan’dan itibaren iptal olduğunu duyurdu.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.