Umberto Eco hayatını kaybetti

Umberto Eco hayatını kaybetti

“Gülün Adı” ve “Foucault Sarkacı” romanıyla dünyaca ün kazanan İtalyan yazar, bilimadamı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, hayatını kaybetti.

A+A-

 “Gülün Adı” ve “Foucault Sarkacı” romanıyla dünyaca ün kazanan İtalyan yazar, bilimadamı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, hayatını kaybetti.

Bir süredir kanser tedavisi gören 84 yaşındaki ünlü İtalyan yazar Eco, dün akşam saat 22.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

Çağdaş kültürün en önemli isimlerinden biri olan Eco, birçok uluslararası ödül aldı.

Son olarak "Sıfır Sayı" adlı kitabı yayımlanan Eco'nun eserleri pek çok dile çevrilmişti.

Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını “Thomasçılık” akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yapan Eco’nun ilk romanı ilk romanı Gülün Adı, 1980'de yayımlandı.

1962'de Torino Üniversitesi'nde doçent, 1969'da ise Floransa Üniversitesi'nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971'de Bologna Üniversitesi'ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü'nün başına getirildi.


Eco'nun çalışmaları 1960'ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmişti. Çalışmaları arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutuyor.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 2’nci, 2008 yılında 14’üncü sırada yer almıştır. Takma ismi Dedalus'tur. 

Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.