Varlık barışında vergi tahsilatı 170 milyon lira

Varlık barışında vergi tahsilatı 170 milyon lira

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, varlık barışı kapsamında 8.5 milyar lira tutarındaki varlık için 170 milyon lira vergi tahsil edildiğini açıkladı

A+A-

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesini sunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 19 Kasım itibariyle varlık barışı kapsamında 8.5 milyar lira tutarındaki varlık için 170 milyon lira vergi tahsil edildiğini açıkladı. Şimşek, varlık barışında 69.8 milyar liralık bildiriminde bulunulduğunu ve 1.4 milyar liralık vergi tahakkuk ettirildiğini bildirdi.

Maliye Bakanı Şimşek, 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş alanların satışında 19 Kasım itibarıyla yaklaşık 810 bin hak sahibinden 662 bin kişinin başvuru yaptığını belirterek şöyle devam etti:
"Satışı yapılabilecek nitelikte olan taşınmazlar için hak sahibi olarak belirlenen yaklaşık 338 bin kişinin satış işlemlerini tamamladık. 2B vasıflı taşınmazların satışından 1.5 milyar TL tahsil ettik."
Türklerin yurt dışındaki varlıklarını ülkeye geri getirebilmek için yasal düzenleme yapan Hükümet, beyan edilen varlıkların değeri üzerinden yüzde 2 oranında vergilendirme öngörmüştü.
 

Merkezi yönetim bütçe tasarısına göre 2014 yılında bütçe gelirleri 403.2 milyar lira, giderler ise 463.3 milyar lira olarak öngörülüyor. Bütçenin 2014 yılında 33.2 milyar lira açık vermesi bekleniyor. Bütçe tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinin bugün tamamlanması bekleniyor. Genel Kurul'da ise görüşmelerin aralık ayı ortasında başlaması ve 31 Aralık'a kadar tamamlanması planlanıyor.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.