Vize muafiyeti 2 yıl içinde mümkün

Vize muafiyeti 2 yıl içinde mümkün

Avrupa İstikrar İnsiyatifi Başkanı Knaus'a göre, vize muafiyeti 2 yıl içinde mümkün

A+A-

Basına açıklama yapan ESI Başkanı Gerald Knaus, "Türkiye AB'yle vize muafiyetinde Aralık 2015'i hedef tarih olarak belirlesin. Daha önce aynı yoldan geçen Batı Balkan ülkeleri bunu 2-3 yılda elde ettiyse Türkiye daha iyisini bile yapabilir" diye konuştu.

Knaus, AB'nin vize muafiyeti karşılığında Türkiye'den istediği reformların sivil toplumun güçlü desteğiyle 2015 ortasına kadar hayata geçirilebileceğini ve bu süreçte Ankara'nın AB içinde lobi yaparak nitelikli çoğunluğun aranacağı oylamada gereken desteği toplayabileceğini belirtti.

Knaus'a göre AB içinde halen İtalya, Polonya, Romanya, İspanya ve İsveç olmak üzere 5 ülke Türkiye'ye vize muafiyetini açıkça desteklerken, Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Portekiz, Slovakya ve Slovenya olmak üzere 14 üye muhtemel bir oylamada "evet" cephesine yakın duruyor. Knaus, böyle bir dengede Almanya ya da Fransa'dan birinin "evet" cephesine çekilmesiyle nitelikli çoğunluğun sağlanabileceğini belirtiyor.

Knaus,Türkiye'de sayısı 1 milyonu aşan hususi ve hizmet pasaportu sahiplerinin halen Shengen ülkelerine vizesiz seyahet edebilmeleri ve ciddi bir suistimal yaşanmaması, Türkiye'nin AB ortalamasından çok daha hızlı büyüyen ekonomisi ve bu sayede kişi başına düşen gelirde aradaki mevcut farkın kapanıyor olması, Türkiye'nin son birkaç yıldır Almanya'dan net göç alan bir ülke haline gelmesi, Tütkiye üzerinden AB'ye kaçak göçmen girişindeki düşüş trendi ve yine Türkiye'den AB'ye iltica başvurularında görülen azalmanın Ankara'nın elini güçlendirdiğini savunuyor.

Vize muafiyeti sürecine eşzamanlı yürütülecek Geri Kabul Anlaşması nedeniyle Türkiye'ye iade edilebilecek kaçak göçmenlerin sayısının "birkaç binle" sınırlı kalmasını bekleyen Knaus, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle AB'ye kaçak göçte Türkiye'nin cazip bir transit rotası olmaktan çıkacağına inanıyor.

ESI Başkanı Knaus, Ankara'nın Schengen dışında kalmayı tercih eden İngiltere'ye de vize muafiyeti için baskı yaparak netice alabileceğini kaydediyor.

Knaus'a göre, devam eden çözüm sürecinin başarıyla sonuçlandırılması AB'ye vize muafiyetinde Ankara'nın elini güçlendirebilir ve vizesiz seyahatin başarılı tatbiki, AB içinde Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan çevrelerin önyargılara dayalı birçok propagandasını boşa çıkarabilir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.