Vodafone'un gelirlerinde rekor artış

Vodafone'un gelirlerinde rekor artış

Vodafone Türkiye, altı aylık gelirini 3.1 milyar lira olarak açıkladı. Şirket abone sayısını altı ayda 446 bin artışla 19.6 milyona ulaştırdı

A+A-

Vodafone Türkiye'nin 2013-2014 mali yılının Nisan-Eylül dönemine ait gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 artışla 3.1 milyar liraya ulaştı. Bu gelirin şirketin en yüksek altı aylık geliri olduğu ve şirketin mobil gelir pazar payının tüm zamanların en yüksek oranı olan yüzde 30,6'ya yükseldiği belirtildi.

Şirketin FAVÖK'ü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 550 milyon lira olurken, FAVÖK marjı da 0.6 puan yükselişle yüzde 17,5 olarak gerçekleşti. Şirket, faaliyet kârının da pozitif olarak gerçekleştiğini açıkladı ancak rakam vermedi. Şirketin abone sayısı ise mali yılın ilk yarısında 446 bin artışla 19.6 milyona ulaşırken, faturalı abone sayısı 680 bin artışla 7.2 milyona yükseldi. Şirketin akıllı telefon penetrasyonu ise yüzde 28,1 seviyesine ulaştı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, şirketin 2013-2014 mali yılının ilk yarısındaki performansını değerlendirdiği açıklamasında, son 4 yılda elde edilen gelir ve abone artışının 15 çeyrektir kesintisiz devam etmesinin sürdürülebilir büyüme ve değer yaratma adına önemli bir gösterge olduğunu kaydetti.
Vodafone Türkiye'nin güçlü bir yatırım programını kararlılıkla uyguladığını hatırlatan Öğüt, şunları ifade etti:
"Gelirler, karlılık, pazar payı, abone sayısı ve konuşma süresi bakımından yeni rekorlarla kapattığımız bu dönem hem başarımızın güzel bir yansıması hem de bir güven markası olma amacımıza sağlam adımlarla ilerlediğimizin önemli bir göstergesi oldu. Mobil internet kullanıcı sayımızı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 40 artırdık. Bu rakam artışında akıllı cihaz kampanyalarımız, mobil internet deneme kampanyalarımız ve avantajlı mobil internet paketlerimiz etkili oldu. Mobil interneti herkese erişilebilir kılma hedefimize bir adım daha yaklaştık."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.