WSJ: 'Şimdi boğa olma zamanı'

WSJ: 'Şimdi boğa olma zamanı'

Borsalar son zamanlarda iyi bir performans sergiliyor. Tatil sezonun da sıkıcı geçeği düşünüldüğünde kanıtlar rallinin yılın sonuna kadar süreceğini gösteriyor.

A+A-

S&P 500 sekiz haftadır yükselişte, bu endeksin Ocak 2004'ten bu yanaki en uzun yükseliş serisi. Bu seri boyunca endeksi yüzde 6,8 yükseldi ve şu an yıllık bazda yüzde 27 değer kazanmış durumda. Yavaş da olsa iyileşen ekonomi, Fed'in gevşek para politikası, güçlü gelen şirket karları bu yükselişin temel nedenleri. Odaklar şimdi Cuma günü açıklanacak Kasım ayı istihdam verilerine çevrildi. Gelecek rakamlar Fed'in 17-18 Aralık'taki para politikası toplantısında alacağı kararlara etkisi olacak.
Wall Street Journal'de Steven Russoliloe imzalı habere göre, ekonomistler gelecek istihdam rakamlarının 204 bin gelen Ekim ayı rakamlarından çok güçlü gelmeyeceği görüşünde. Ekim ayı rakamları bazı ekonomistlerin Fed'in parasal çıkışa Aralık ayında başlayabileceği beklentisi içerisine girmesine neden olmuştu. Tabi bu ekonomistler bunun için istihdam piyasasında Ekim ayındaki iyileşmenin devamını umarak böyle bir beklenti içerisine girmişlerdi. Dow Jones Newswires'ın yaptığı ankete katılan ekonomistlerin beklentisi Kasım ayı tarım dışı istihdamın 180 bin artış kaydedeceği, işsizlik oranının ise yüzde 7,3'ten yüzde 7,2'ye gerileyeceği yönünde. Bu yönde gelecek rakamlar normal şartlarda Fed'in parasal çıkışa başlamasına neden olacak güçte değil. Bu da borsalarda görülen son rallinin yılsonuna kadar devam etmesi anlamına geliyor.

Aralık ayı tarihi açıdan bakıldığında da ABD borsaları için en iyi performansın yaşandığı ay olarak öne çıkıyor. Geçen son 30 yıla bakıldığında S&P 500 yılın son ayında ortalama yüzde 1,9 değer kazandı. Ayrıca bu sürenin yüzde 80'inde pozitif alanda kaldı. Diğer yandan S&P 500 endeksinin sekiz haftadır değer kazanıyor olması da endeksi oldukça özel bir alana sokmuş durumda. S&P 500 2000 yılından bu yana yalnızca iki defa sekiz haftalık bir yükseliş trendine girdi. Her ikisi de 2004'de yaşanan dokuz haftalık iki yükseliş trendinin bir parçası idi.
MKM Partners'tan baş piyasa teknisyeni Jonathan Krinsky konuyla ilgili yorumunda, Şükran Günü'nden önceki Cuma başlayan ve Aralık'ın ilk haftasına kadar sarkan üç haftalık yükselişin "yılın en güçlü dönemsel periyotlarından birisi" olduğunu söylüyor. S&P 500, 2003 yılından bu yana her yıl bu üç haftalık yükselişini sergiliyor ve bu dönemde ortalama yüzde 3,2 değer kazanıyor. Şu ana kadar her şey iyi gidiyor: S&P 500 Cuma gününü 1.805,81 puandan kapattı. Yani Şükran Günü'nden önceki Cuma gördüğü seviyeden biraz yüksekte günü kapattı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.