Yabancılar, Ülker'i kapıştı

Yabancılar, Ülker'i kapıştı

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi'deki yüzde 20 payını yabancı kurumsal yatırımcılara sattı. Şirkete 1.3 milyar dolarlık talep geldi.

A+A-

Yıldız Holding, Ülker'in beşte birini yabancılara sattı. Ülker Bisküvi'deki yüzde 20 payını 431 milyon dolara kurumsal yatırımcılara satan Yıldız Holding’e yurt dışındaki 44 kurumsal yatırımcıdan 1.3 milyar dolarlık talep geldi.
Satış işlemine Ünlü Menkul Değerler münhasıran aracılık ederken, hisse satışının, Türkiye’nin son 3 yılda gerçekleşen bankacılık dışı en büyük hisse senedi piyasası işlemi olduğu açıklandı.
Yıldız Holding, daha önce açıkladığı yüzde 10’luk pay satışını gelen yoğun talep üzerine yüzde 20’ye çıkardığını duyurmuştu. Satıştan elde edilecek 431 milyon dolarlık gelirin ise Yıldız Holding’in yatırımlarında kullanılacağı açıklandı.

‘Halka açıklık oranı yüzde 42’

Ülker CEO’su ve Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, daha önce Ülker’in yüzde 22’sinin halka açık olduğunu belirterek, “Bu satış sonunda Ülker’in halka açıklık oranı yüzde 42’ye çıkacak. Artan likidite ile büyük kurumsal yatırımcılar da Ülker hissesini alabilecekleri için hisse değeri, şirketin gerçek performansını gösterecek seviyeye ulaşacak” dedi.

Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Cem Karakaş, satışı sonrasında yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:
“Ülker Bisküvi'de yüzde 20 hisse satışında yüzde 4 üzeri pay alan var, yatırımcı arasında AAA ile değerlendirilen 8 fon bulunuyor. Yatırımcıların tamamı yabancı; Avrupa, ABD ve Uzakdoğulu yatırımcılar var; Körfez ve Türk fonu yok.
Ülker Bisküvi ve Bizim Toptan'da halka açıklık oranını daha fazla artırma düşüncemiz yok. Stratejik olarak büyük işlerimizin hepsini halka arz etme taraftarıyız; Ak Gıda gibi şirketlerimizde halka arzlar olabilecek; ama Polinas'ta halka arz düşünmüyoruz.

Gözde Girişim’de yeni yapılanma

Gözde Girişim'de önümüzdeki dönemde bir yeniden yapılanma programı olacak, şirketi büyük kurumsal yatırımcıların girebileceği bir hale sokacağız.
Mısır ve Suudi Arabistan operasyonlarının Ülker çatısı altında toplanması, satın alma yoluyla olacak, işlem o ülkedeki çarpanlar dikkate alınarak yapılacak.”
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.