Yapı Kredinin karı beklentilerin üzerinde

Yapı Kredinin karı beklentilerin üzerinde

Yapı Kredi'nin ikinci çeyrek net kârı 847.9 milyon lira ile beklentilerin hafif üzerinde geldi.

A+A-

Yapı Kredi Bankası'nın ikinci çeyrek net kârı, net ücret komisyon gelirleri ve Visa'dan elde edilen gelirin de desteği ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108 artarak 847.9 milyon lira ile beklentilerin hafif üzerinde geldi.

Bankanın 832 milyon lira net kâr açıklaması bekleniyordu.

Yapı Kredi'nin ikinci çeyrek sonunda krediler ve alacakları 2015 sonuna kıyasla yüzde 6 artışla 157.3 milyar liraya çıktı.

Bankanın aktif büyüklüğü de 229.7 milyar liraya yükseldi.

Bankanın net faiz gelirlerindeki hafif gerilemeye karşılık net ücret komisyon gelirleri ise yüzde 14 artarak 743.5 milyon lira oldu. Yapı Kredi'nin net faiz gelirleri ikinci çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre yüzde 0.3 azalarak 1.77 milyar lira oldu.

Öte yandan bankada Visa hisselerinin satışından elde edilen gelir de kârı destekledi.

Visa Europe'un Visa Inc'e devri sürecindeki hisse değişimi nedeniyle Yapı Kredi'de 52 milyon euro tutarında vergi öncesi kâr oluştuğu duyurulmuştu.

Bilançonun ardından yazılı açıklama yapan banka, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 14.6 seviyesine yükseldiğini, maddi ortalama özkaynak kârlılığının ise yüzde 14 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Bankanın proje finansmanı alanında da yıllık bazda yüzde 21'lik büyüme sergilediği kaydedildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.