Yatırım fonları çeşitleniyor

Yatırım fonları çeşitleniyor

SPK'nın, borsa yatırım fonlarına ilişkin yeni yönetmeliğine göre fonlar, swap sözleşmelerine, kiraya, varanta, repo-ters repo, para piyasası işlemlerine, mevduat ve katılma hesabına dayalı oluşturulabilecek

A+A-

Borsa yatırım fonlarının kuruluşlarına, faaliyet ilke ve kurallarına ilişkin esasları belirleyen borsa yatırım fonlarına ilişkin yönetmelik yenilendi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yonetmeliğine göre, fon SPK tarafından uygun görülen bir endeksi takip etmek üzere kurulabilecek.

Fon, yabancı özel sektör ve kamu borçlanma araçları ve ihraççı payları, kira, gayrimenkul, varant ve yatırım kuruluşu sertifikaları, repo - ters repo işlemleri, Takasbank para piyasası işlemleri, kısa vadeli olmak üzere vadeli mevduat ve katılma hesabı, swap sözleşmelerinden oluşabilecek.

Fon portföyü; kurucu tarafından fona avans konulması veya fon katılma paylarının nakit karşılığı BİAŞ’ta veya BİAŞ dışında halka arz edilmesi yoluyla oluşturulacak. Konulacak avans tutarının ya da yapılacak ilk halka arz tutarının en az 6 milyon TL olması zorunlu olacak. Fonun faaliyetleri süresince, her ayın son iş günü yapılacak değerlendirme itibariyle fon toplam değerinin son üç aylık ortalama değeri 3 milyon TL'nin altına düşemeyecek. Daha önce halka arz edilmiş fonların bu şartı 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla sağlamış olması gerekiyor.

Yönetmeliğe eklenen geçici bir madde ile daha önce payları halka arz edilmiş olan fonların bugün itibarıyla bir yıl içinde bu tebliğ hükümlerine uyum sağlamaları zorunlu tutuldu. Aksi takdirde, kurucu tarafından içtüzük veya izahnamenin ticaret sicilinden terkin ettirilmesi için bu süreyi takip eden 20 iş günü içinde SPK'ya başvurulması gerekiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.