Yellen uygulamaya devam dedi

Yellen uygulamaya devam dedi

Fed Başkanı Janet Yellen, merakla beklenen konuşmasında beklentilere paralel olarak Fed'in varlık alımlarını kademeli olarak azaltma stratejisine devam edeceğini tekrarladı

A+A-

Fed Başkanı Janet Yellen, merakla beklenen konuşmasında beklentilere paralel olarak Fed'in varlık alımlarını kademeli olarak azaltma stratejisine devam edeceğini tekrarladı

Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumun hazırlanan konuşma metninde, Fed kuvvetle muhtemel, varlık alım hızını gelecekteki toplantılarda ölçülü adımlarla azaltacak diyerek, 11 Şubat'ta Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumla aynı ifadeleri kullandı. Yellen ayrıca tahvil alımlarının azaltılmasında izlenecek olan belirlenen bir yol olmadığını hatırlattı.

Yellen'ın Senato'ya yapacağı sunumun ilk olarak 13 Şubat'ta yapılması planlanırken, kar fırtınası nedeniyle ertelendi ve iki komitenin merkez bankası denetimi arasında normalin dışında iki haftalık bir boşluk oluşmasına neden oldu. Fed Başkanı'nın Temsilciler Meclisi sunumundan bu yana, perakende, imalat sanayi ve inşaat sektörlerinde beklenenden zayıf gelen veriler, zorlu kış şartlarının bir parçası olarak ekonominin yavaşladığı düşüncesini oluşturdu.

Yellen ayrıca, yarım yıllık ekonomi ve para politikası sunumunun ikincisinde, Fed'in gösterge faiz oranını işsizlik oranı yüzde 6.5'in üzerinde olduğu ve enflasyonun yüzde 2.5'i aşmadığı sürece düşük tutulacağı sözünü de yineledi. Yellen, hazırladığı konuşma metninde işsizlik oranı eşiğinin değiştirilmesiyle ilgili bir bilgi vermedi.

Fed Başkanı Yellen, sunumunda iş gücü piyasasındaki toparlanmanın olması gereken seviyeden uzakta olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve ben, ekonomik aktivite ve istihdamın bu yıl sonunda ve gelecek yılda ılımlı bir genişleme göstereceğini, işsizlik oranının uzun dönemli istikrarlı seviyelere doğru gerilemeye devam edeceğini, enflasyonun da gelecek yıllarda yüzde 2'nin üzerine çıkacağını bekliyoruz dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.