Yeni modeliyle hedef büyüttü

Yeni modeliyle hedef büyüttü

Hyundai Assan, İzmit Fabrikası’nda Yeni i10 modelinin üretimine başladı. Şirket yıllık ihracat hedefini 2 milyar dolara çıkardı.

A+A-

Hyundai Assan, yıllık üretim kapasitesini 200 bin adete çıkaran ve yılda 2 milyar dolarlık ihracat geliri elde etmeyi hedeflediği i10 modelinin üretimine başladı.
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, "Tam kapasite ile üretime geçtiğimizde ürettiğimiz araçlarımızın yüzde 90'ını ihraç etmeyi ve yılda 2 milyar dolar seviyesinde döviz getirmeyi hedefliyoruz" dedi. Kibar, yan sanayi firmalarının da Türkiye yatırımlarıyla fabrikada yerlilik oranını yüzde 70'ler seviyesine çıkardıklarını söyledi.

Güney Koreli otomotiv üreticisi Hyundai ile Assan Holding ortaklığı Hyundai Assan tarafından yapılan basın açıklamasına göre İzmit Fabrikası i10'un ağırlıklı olarak Avrupa için üretileceği tek merkez olacak ve yan sanayiye yapılan 1.2 milyar liralık yatırım ile 2 bin 700 kişiye ek istihdam sağlayacak.

İzmit statejik modellerin üretim üssü

Açıklamaya göre, önümüzdeki yıl Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda üç vardiyalı üretime geçilmesinin ardından, hatlarda yeni bir modelin daha üretimi gerçekleştirilecek ve Hyundai Assan Avrupa için stratejik modellerin üretim üssü haline gelecek.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanında üretilmeye başlanan yeni i10 ile birlikte, toplam üretimin yüzde 90'dan fazlası öncelikle Avrupa olmak üzere 30'un üstünde ülkeye ihraç edilecek.

Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, "Hyundai olarak şu ana kadar Türkiye fabrikamızda 634 milyon dolarlık yatırım yaptık ve yıl sonuna kadar 43 milyon dolar daha yatırım gerçekleştirmeyi planlamaktayız" dedi.

Hyundai, 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 80 bin adet yeni i10 satmayı planlıyor. Bu rakamın 74 bin adedinin Avrupa'da satılması ve modelin segmentinde yüzde 6.3 pazar payı alınması hedefleniyor.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.