YEO, Ni-Cat Batarya Teknolojileri'ne ortak oldu

YEO, Ni-Cat Batarya Teknolojileri'ne ortak oldu

YEO ve Ni-Cat, pil üretimi ve Ar-Ge’si konusunda da iş birliği yapmayı hedefliyor

A+A-

YEO, İzmir merkezli bir girişim olan ve kısa sürede önemli teknolojik çalışmalara imza atan Ni-Cat Batarya Teknolojileri’ne ortak olma kararı aldı. Bataryalar için yapay zeka destekli yeni nesil katot üretimi ve Ar-Ge çalışmaları yapan Ni-Cat ile ortaklık anlaşması imzalayan YEO, bu yatırım ile Türkiye’de ve dünyada öncü bir pozisyona ulasmayı hedefliyor. Üretilen katot, enerji depolama ve elektrikli araçlar için yeni nesil bataryaların üretilmesinde kullanılıyor.

Enerji depolamanın geleceği

YEO, Ni-cat ortaklığı ile araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüterek pil üretimi için geleceğe hazırlık yapacak.

Katot kullanan, ikincil, şarj edilebilir bataryaların tümüne hitap eden Ni-cat Batarya Teknolojileri, geleceğin teknolojilerine yönelik üretimlerde değer zincirinin önemli bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu stratejik iş birliği ile enerji depolamanın daha yaygın kullanımı hedefleniyor. Günümüzün enerji trendlerinden olan, enerjinin üretildiği yerde tüketimi açısından enerji depolama sistemleri büyük önem arz ediyor. Bu şekilde karbon emisyonunu minimize edip, yenilenebilir bir geleceğin temelleri atılacak.

Yeni nesil batarya geliştiriliyor

YEO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tolunay Yıldız, ortaklığa ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Odak noktalarımız, dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon ile sürdürülebilirliğe hizmet etmek istiyoruz. Verimli iş birlikleri ile sektörü desteklerken, geleceğin dünyası için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Yeni iş birliğimizin hayırlı olmasını diliyorum.”.

Ni-Cat CEO’su, Engin Karabudak ise şunları söyledi: “Bu anlaşma ile iki şirket, pil ekosisteminde birçok yenilikçi çalışmaya imza atmak üzere adım atmıştır. Ni-Cat’in hedefi, yenilikçi teknolojisinin Türkiye, Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere globalleşmesini sağlamaktır. YEO’nun vizyoner kimliği ve global deneyimleri ile birlikte bu hususta önemli bir adım atmış oluyoruz. Burada amaç Türkiye ekosistemini güçlendirecek, yeni nesil pil üretimi konusunda çalışmalar yapılmasıdır