Yıldız Holding 2 milyar dolarlık varlık satacak

Yıldız Holding 2 milyar dolarlık varlık satacak

Bankalarla borç yapılandırmasına giden Yıldız Holding borçlarını azaltmak için yeni varlık satışı yapmaya hazırlanıyor

A+A-

Bankalarla borç yapılandırmasına giden Yıldız Holding borçlarını azaltmak için yeni varlık satışı yapmaya hazırlanıyor.

Ülker, Godiva, McVities markalarını bünyesinde toplayan İngiltere merkezli Pladis şirketinin sahibi Yıldız Holding, borçlarını azaltmak için yeni varlık satışlarına hazırlanıyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ekonomist'e yaptığı açıklamada, yapılacak varlık satışlarının tutarı için "2 milyar dolar civarında olacak" dedi.

İKİ YENİ HAMLE GELİYOR

Mayıs ayında bankalarla 6,5 milyar dolarlık yeniden yapılandırma anlaşmasına imza atan Murat Ülker, bu anlaşmanın koşullarından biri olan borçların azaltılmasına yönelik ikinci büyük adımı atmaya hazırlanıyor. Yıldız Holding, Şok'un halka arzından gelen kaynaktan 1,8 milyar TL'lik bölümü, bankalara ana para borcu olarak ödemişti. Murat Ülker, "Bugüne kadar ödediğimiz borç tutarı 1 milyar doları buldu" dedi.

Şimdi de iki büyük hamle geliyor. Eylül ayı sonlarında Reuters kaynaklı haberde, Godiva'nın Japonya operasyonunun satışa çıktığı belirtilmişti. Süreç, son aşamaya gelmiş durumda. Murat Ülker, bu satış için, "Uzun vadeli bir master franchise gibi düşünmek gerekiyor" diyor. Godiva Japonya'nın yanı sıra, Yıldız Holding, Avrupa'da da büyük bir varlık satışına gidiyor. Murat Ülker, "Avrupa büyük bir coğrafya ama ülke adı veremem" diyor. Yıldız Holding, her iki satıştan 2 milyar dolar gelir etmeyi hedefliyor.

NAKİT NEREYE GİDECEK?

Peki, bu satışlardan elde edilecek gelir nerede kullanılacak? Murat Ülker, bu sorumuza da şu yanıtı verdi: "Bir miktarıyla Pladis ve Godiva'nın borçlarını azaltacağız. Bir bölümünü kendi bünyemizde tutacağız. Kendi kaynaklarımızı bir miktar güçlendirmiş olacağız. Ayrıca bir miktarını da Türkiye'ye getirip borçlarımızı azaltacağız."
Çikolata ve bisküvi satışlarının arttığını söyleyen Murat Ülker, Şok Market'in performansından son derece memnun. Satış rakamlarının hızlı büyümesi kadar, temmuz ayında halka açılan şirketin hisse performansı da Ülker'i memnun ediyor. Ülker, "Şok'un satışları iyi. Ama hissenin açılış düzeyine göre yüksekte olmasını da unutmamak gerekiyor. Açılış rakamının üzerinde olan tek şirket konumunda" değerlendirmesini yapıyor.

6,5 MİLYAR DOLAR NASIL YAPILANDIRILMIŞTI?

Mayıs ayı sonunda, Yapı Kredi Bankası liderliğinde imzalanan yeniden yapılandırma anlaşmasının koşullarını şöyle özetlemek mümkün: 

*Yıldız Holding dört yıl boyunca ana para ödemesi yapmayacak. Yıllık faiz ödemesi ise 100 milyon dolar olacak.

*Holding, iki yıl içinde 2,5-3 milyar dolarlık varlık satışı yapacak. Bu satışlardan elde edilecek kaynağın yüzde 80'i bankalara borçlan azaltmak için ödenecek. Nitekim, Şok'un halka arzından gelen 1,8 milyar TL bankalara ödenmişti.

*Dördüncü yılın sonunda toplam borç yüzde 65 seviyesine düşürülecek. Sekizinci yılın sonunda ise borç tutarı yüzde 50'ye gerileyecek. (TALAT YEŞİLOĞLU/EKONOMİST DERGİSİ)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.