Yıldız: 'Kuzey Irak petrolünün taşınmasında tıkanma yok'

Yıldız: 'Kuzey Irak petrolünün taşınmasında tıkanma yok'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrol ve doğalgazını Türkiye'ye taşıyacak projelerde sürecin devam ettiğini, bir tıkanmanın sözkonusu olmadığını söyledi.

A+A-

Irak'ın gelirlerini artırdığı oranda normalleşeceğini  anlatan Yıldız, "Bugün 100 milyar dolar civarındaki yıllık gelirlerini 200 ve mümkünse 300 milyar dolara çıkarması lazım. Bu ancak ürettiğini ileterek ve dağıtarak olur" diye konuştu. Irak'ın ürettiği petrol ve doğal gazı Türkiye'nin ileteceğini ve dünya pazarlarına bunu sunacağını kaydeden Yıldız, ''Merkezi Irak Hükümeti 2 temel hassasiyeti var. (Buradan ne kadar petrol geçecek ve bu petrol nasıl paralandırılacak). Biz diyoruz ki kamu bankalarından bir tanesinde bu hesap, her gün dekontları Merkezi Irak Hükümetine gönderilmek kaydıyla kontrol edilecek. ABD'nin böyle bir talebi var mı yok mu bu konuda bizim resmi bir bilgimiz yok" dedi.
Bakan Yıldız, enerji depolama tesisleri ve iletim hatlarının depremden zarar görüp görmeyeceğini ilişkin soruya da "Marmara Ereğlisi'nde bizim bir LNG tesisimiz var. Yurt dışından aldığımız sıvılaştırılmış doğal gazı özellikle Trakya ve Kocaeli bölgemize bunu kullanıyoruz. Buradaki yapılar dizayn edilirken ve kurulurken güvenlik açısından nükleer santral kuruluyormuşcasına dizayn edildi. Bunlar 9 büyüklüğündeki bir depreme dayanıklı olacak şeklinde yapıldı" cevabını verdi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.