Yoksulluk sınırı 3 bin 743 liraya yükseldi

Yoksulluk sınırı 3 bin 743 liraya yükseldi

Türk-İş'in araştırmasına göre, mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 149, yoksulluk sınırı ise 3 bin 743 liraya yükseldi

A+A-

Türk-İş'in araştırmasına göre, mart ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 149, yoksulluk sınırı ise 3 bin 743 liraya yükseldi

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının mart ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 149 lira 2 kuruş; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 742 lira 73 kuruş oldu.

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ''gıda için'' yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,65 arttı. Yılın ilk çeyreği itibariyle artış oranı yüzde 6,23 oldu.

Ekmeğe zam aile bütçesine yük oldu

Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, ekmeğe yılbaşından sonra yapılan zammın aile bütçesine yük olmaya devam etti. Pirinç fiyatı bu ay arttı, diğer ürünlerin fiyatı değişmedi. Yaş sebze-meyve fiyatı dönemsel mevsim geçişinde mutfak harcamasını yükseltti. Özellikle meyvede çeşit azalırken çilek, çağla gibi ürünler pazarda görülmeye başladı fakat hesaplamaya dahil edilmedi. Ortalama sebze fiyatında fazla bir fiyat değişikliği olmadı.

Mart ayında et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı değişmedi. Ancak hesaplamada dikkate alınmayan bonfile kilogram fiyatının da 58,90 lira olduğu da kaydedildi. Tavuk fiyatında indirim görülürken, balık fiyatı da ortalama olarak biraz düştü. Yumurta fiyatındaki düşüş bu ay devam etti ve tanesi 3 kuruş ucuzladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.