Yumurta fiyatları düştü tavuk fiyatları yükseldi

Yumurta fiyatları düştü tavuk fiyatları yükseldi

Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan tavuk ürünlerinden yumurtanın fiyatı yüzde 55 düşerken, tavuğun fiyatı ise yüzde 20 arttı.

A+A-

Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan tavuk ürünlerinden yumurtanın fiyatı yüzde 55 düşerken, tavuğun fiyatı ise yüzde 20 arttı.
      
AA muhabirinin, derlediği bilgiye göre, bütün piliç, baget, göğüs, kanat, pirzola gibi yoğun talep gören piliç ürünlerinde 2017'nin ilk 4 ayında fiyatlar yükselişe geçti.      

         
Mısır fiyatlarının artması ve tamamı ithal edilen soya maliyetinde kur kaynaklı yükseliş yaşandığı gerekçesiyle yapılan zamlar ortalama yüzde 20'yi buldu.      
       
Özellikle bütün piliç fiyatlarında yüksek artışlar görülürken, piknik sezonu olmasına rağmen kanat, pirzola gibi mangal ürünlerdeki artışlar yüzde 7-8 civarında kaldı.      
         
Yumurtada ise tam tersine fiyat düşüşleri yaşandı. Yumurta fiyatları için referans alınan Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi toptan fiyatlarına göre geçen yıl sonunda 40 kuruşa kadar yükselen yumurta fiyatı geçen hafta yüzde 55 düşüşle 18 kuruşa geriledi.      
"Fiyatlar Kurban Bayramı öncesinde gevşemeye başlar"      
         
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yem olarak kullanılan ve iç piyasadan tedarik edilen mısırda fiyatların kilogram başına 70 kuruştan 90 kuruşa çıktığını, soya küspesi ve fasulyesinde de kurdaki artıştan kaynaklanan maliyet artışları görüldüğünü belirtti.      
         
Bazı büyük firmaların sektörden çıkması ve sorun yaşayan bazı firmaların da üretimlerini düşürmesiyle tavukta fiyatların arttığını ve "olması gereken yere geldiğini" ifade eden Abalıoğlu, "Bu fiyatlar geleceğe yere kadar geldi. Bundan sonra artık artmaz. Kurban Bayramı öncesinde tekrar gevşemeye başlayacaktır. Ramazan ayında da talep ilk hafta ve son hafta artar. Bunun dışında normal bir sezon yaşanır. Ramazan yaklaşıyor diye yapılan bir zam yok. Geçen yıl yansıtılamayan maliyetler yılın ilk çeyreğinde toptan fiyatlara yansıdı. Ramazanın gelmesiyle baget, but ve bütün piliçte tüketim artışı bekliyoruz." diye konuştu.      
"Stoksuz çalışıyoruz"      
         
Bu yıl ihracat pazarlarında toparlanmanın da katkısıyla firmaların stoksuz çalıştığına işaret eden Abalıoğlu, sektörün 2017'yi geçen seneye göre daha iyi rakamlarla kapatacağına inandığını dile getirdi.      
         
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Bedri Girit ise 2015'e göre piliç ürünlerindeki fiyat artışının yüzde 14 olduğunu, geçen sene zor durumda olan firmaların fiyatı baskılaması nedeniyle anormal bir sezon yaşandığını dile getirdi.      
         
Yumurtada ise çok farklı bir durumun yaşandığını ifade eden Girit, "Bahar aylarıyla birlikte üretimin hızla artmasıyla yumurta fiyatları geriledi. Ramazanda yumurta tüketiminin artmasını bekliyoruz." dedi.      


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.